Constructie casa in regie proprie...
+ Raspunde la acest subiect
Pagina 1 din 370
1 2 3 11 51 101 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 2958
    Inregistrat
    07.02.2005
    Data nuntii
    00/00/2000
    Biserica
    ......
    Restaurant
    ........

Implicit Constructie casa in regie proprie...

si-a facut cineva casa de unul singur.. adica de cautat mesteri, arhitesc de supravegheat lucrari etc????
    noi ne gandim sa construim si vreau sa stiu la ce sa ma astept

Inregistrat
    20.04.2006
    Data nuntii
    16/09/2006
    Biserica
    -
    Restaurant
    -

Implicit Re: constructie casa in regim propriu...

Citat Postat de valen Vezi mesajul
    si-a facut cineva casa de unul singur.. adica de cautat mesteri, arhitesc de supravegheat lucrari etc????
    noi ne gandim sa construim si vreau sa stiu la ce sa ma astept
    Soacra mea....pana acum tot ce a facut a incercat sa faca cat mai ieftin si cu munca nu tocmai calitativa desi toti au promis calitate...
    la casa asta a zis ca o sa lucreze cu echipa si face bine...da' de unde! Si langa astia trebuie sa stea(e ceva echipa se pare ca nu atat de buna pe cat s-au laudat)...stres mare...nu se sincronizeaza...
    Langa noi se constrieste o cladire...dar vreau sa iti spun ca in fiecare zi de la ora 7 dim pana seara sunt aici sotul si sotia si muncesc cot la cot cu muncitorii....clar ca iese bine...sunt foarte pretentiosi dar ce fac fac foarte bine....
    Concluzia...pe cont propriu e foarte greu...in final ajungi cu nervii la pamant dar cred(nu stiu sigur)iesi mai ieftin....

Inregistrat
    28.07.2006
    Data nuntii
    00/00/0000
    Biserica
    Bucuresti
    Restaurant
    Bucuresti

oricum alegi, nervii tot o sa-i ai intinsi la maximum. este inevtiabil cand ai de-a face cu constructorii.

valen, intra pe amvic.ro si vezi daca iti convine tipul lor de case. eventual, le poti face o vizita sa afli mai multe.

in regim propriu iesi mai ieftin, insa ai si dezavantaje, nu-i ai cu nimic la mana pe cei care ti-o construiesc. eventual sa lucrezi cu ei printr-o recomandare, sa vezi cum s-au descurcat in trecut.

Inregistrat
    01.07.2006
    Data nuntii
    23/09/2006
    Biserica
    Sf Petru si Pavel
    Restaurant
    Ploiesti, Primavera

Noi ne facem acum casa pe cont propriu, am cautat echipa de muncitori (diverse recomandari) si ne-am apucat de treaba pe la jumatatea lui aprilie. Mi se pare foarte dificil, la inceput ti se promit foarte multe lucruri, care pe parcurs nu se mai intampla, ajungi sa ceri mereu tu, cu nenumarate insistente, sa faca anumite lucruri, clar stabilite la inceput. Noi am fost in perioada in care se lucra la fundatii si de 2 ori pe zi, acum mergem cam odata pe zi, si cat de cat stiu la ce sa ma uit, ce sa verific, chiar si pe partea de structura, eu fiind arhitect, chiar daca nu profesez f mult in domeniu. Ajungi la discutii de genul "dar uitati cat de mult fier a pus structuristul, haideti sa mai scoatem 2 bare... ce faceti casa cu 4 etaje.." si alte remarci de acelasi gen, desi tu te duci de la inceput cu proiectul. Nu se respecta termene... Noi abia asteptam sa se termine, speram in circa 3 saptamani sa fie gata "la rosu" si dupa aia incepe nebunia cu finisajele... Va mai povestesc pe masura ce avansam . Pun si poze cand finalizeaza prima parte.

Inregistrat
    28.07.2006
    Data nuntii
    00/00/0000
    Biserica
    Bucuresti
    Restaurant
    Bucuresti

Citat Postat de anne_septembrie Vezi mesajul
    Noi ne facem acum casa pe cont propriu, am cautat echipa de muncitori (diverse recomandari) si ne-am apucat de treaba pe la jumatatea lui aprilie. Mi se pare foarte dificil, la inceput ti se promit foarte multe lucruri, care pe parcurs nu se mai intampla, ajungi sa ceri mereu tu, cu nenumarate insistente, sa faca anumite lucruri, clar stabilite la inceput. Noi am fost in perioada in care se lucra la fundatii si de 2 ori pe zi, acum mergem cam odata pe zi, si cat de cat stiu la ce sa ma uit, ce sa verific, chiar si pe partea de structura, eu fiind arhitect, chiar daca nu profesez f mult in domeniu. Ajungi la discutii de genul "dar uitati cat de mult fier a pus structuristul, haideti sa mai scoatem 2 bare... ce faceti casa cu 4 etaje.." si alte remarci de acelasi gen, desi tu te duci de la inceput cu proiectul. Nu se respecta termene... Noi abia asteptam sa se termine, speram in circa 3 saptamani sa fie gata "la rosu" si dupa aia incepe nebunia cu finisajele... Va mai povestesc pe masura ce avansam . Pun si poze cand finalizeaza prima parte.
    e mai nasol cand nu iti pun destul beton la structura, ca fura din materiale...si te trezesti ca ti se fisureaza casa...

6. Publicitate
    Inregistrat
    01.07.2006
    Data nuntii
    23/09/2006
    Biserica
    Sf Petru si Pavel
    Restaurant
    Ploiesti, Primavera

Noi ne-am inteles cu ei sa se ocupe si de materiale, nu numai de manopera si am stabilit de la inceput un pret pt asta. Asa ca nu stau cu grija ca se fura materialele, fierul l-am verificat inainte de turnari sa fie cat de cat OK, acum cu betonul e mai greu, ca verifici dimensiunile, dar ai dreptate, nu poti verifica totul, spre exemplu daca mai fac beton pe santier in nici un caz nu poti sa garantezi ca ti-au pus ce marca aveai tu in proiect. Asta este, nu prea avem ce face...Dupa parerea mea pana acum la noi nu au fost greseli f mari, adica sa imi fie teama ca voi avea probleme cu structura in viitor, greselile au fost mai mult la detalii - parapeti, scari - pe care in general le poti repara, dar cere timp... si mult calm....iar uneori probabil ca trebuie pur si simplu sa cedam

Inregistrat
    07.02.2005
    Data nuntii
    00/00/2000
    Biserica
    ......
    Restaurant
    ........

hmmm.. nu suna bine deloc ce ziceti..
    dar daca lucrez cu firma cat costa? si cat costa sa te apuci de capuk tau? e cineva care stie?

Inregistrat
    28.07.2006
    Data nuntii
    00/00/0000
    Biserica
    Bucuresti
    Restaurant
    Bucuresti

Citat Postat de valen Vezi mesajul
    hmmm.. nu suna bine deloc ce ziceti..
    dar daca lucrez cu firma cat costa? si cat costa sa te apuci de capuk tau? e cineva care stie?
    pai depinde de f multe lucruri. in primul rand din ce vrei sa-ti faci casa: caramida, stil lego, lemn, bca, prefabricate... apoi fundatia: cat de solida, unii o prefera mai solida sa fie siguri, altii mai putin solida ...ma refer la grosime... apoi mai sunt si finisajele, ce tip de finisaje vrei: medii, superioare, de lux (pe langa finisajele peretilor, mai sunt gresia, faianta, parchetul, geamurile, usile)... apoi, unii constructori iti dau pretul la gata cu tot cu sanitare (chiuveta, wc, baterii, rezervor, cada), deci depinde si de pretul acestora.... sunt destul de multe variabile. hotaraste-te la ceva si il intreb pe prietenul meu, pt ca are firma de constructii. insa e destul de greu sa-ti dau un pret exact.

• Publicitate
  • + Raspunde la acest subiect
    Pagina 1 din 370
    1 2 3 11 51 101 ... UltimulUltimul

Subiecte asemănătoare

1. constructie balcon...acte,autorizatii
      De Butterfly87 in forum Casuta noastra
      Răspunsuri: 19
      Ultimul mesaj: 14.06.2013, 10:56:48
    2. chirie sau casa proprie?
      De gabriela84 in forum Casuta noastra
      Răspunsuri: 130
      Ultimul mesaj: 28.08.2011, 16:06:56
    3. Mergeti cu masina proprie in luna de miere?
      De laura81 in forum Subiecte arhivate
      Răspunsuri: 41
      Ultimul mesaj: 06.07.2009, 19:24:19
    4. constructie ilegala pe terenul meu
      De enjoythesilence in forum Subiecte arhivate
      Răspunsuri: 1
      Ultimul mesaj: 05.05.2008, 22:05:04
    5. Vand rochita creatie proprie
      De Dana_A in forum Subiecte arhivate
      Răspunsuri: 17
      Ultimul mesaj: 16.03.2008, 22:17:23

Reguli de postare