Asha Nu.
+ Raspunde la acest subiect
Pagina 598 din 610
PrimulPrimul ... 98 498 548 588 596 597 598 599 600 608 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 4.777 la 4.784 din 4873

Subiect: Asha Nu.

Inregistrat
    21.12.2010
    Data nuntii
    31/08/2013
    Biserica
    Biserica „Sf. Nicolae”, Zona Soarelui
    Restaurant
    Cochet Ballroom

Implicit Re: Asha Nu.

Citat Postat de oanaolivia Vezi mesajul
    exact asa cum spunea teodorescu.anca...tine si de miri...spre exemplu daca parintii acopera toate cheltuielile nuntii este si normal sa le faci si lor pe plac....
    Va mai dau un exemplu de un obicei ASHA NU - iertaciunea...(se face in partile Moldovei, nu stiu daca ati auzit)....un obicei de altfel fooooooarte vechi de care putini mai tin cont in ziua de astazi..si destul de penibil pt miri....eu am participat anul acesta la o nunta unde s-a facut iertaciunea (la insistentele parintilor mirilor)...mi se pare umilitor ca mirii sa se ingenuncheze parintilor si mai ales de fata cu atatia oameni....iar solistul formatiei sa inceapa sa spuna o rugaciune, de parca ar fi preot....iar saracii miri sa stea cu capurile plecate in fata parintilor.......Dupa parerea mea nu este ceva adecvat unei nunti., mai degraba iti ceri tu personal iertare de la parinti daca simti nevoia, in privat...
    Mi-a ramas un gust amar cu privire la acest episod...si chiar il includ la ASHA NU...
    În primul rand, eu vreau sa plec de acasa de la mine iar mirele sa ma ceara de la parinti. El va pleca din Resita, ii va lua pe nasi si dupa vor sosi cu totii la Timișoara. Singurul obicei pe care il voi tine este acesta: va veni sa ma ceara de la ai mei si vom dansa hora. Eu imi doresc asta, nu pentru ca vreau sa se uite toate babutele la mine ci pentru ca mi se pare ca dansul reprezinta bucurie, fericire si petrecere pentru nuntași. Nu vreau sa fug in masina, sa nu ma vada nimeni. Faptul ca voi fi mireasa, este o bucurie pentru mine.

În al doilea rand, legat de iertaciunea de parinti, stiu de ea deoarece mama mea este din Bucovina si am avut verisori care au facut nunta cu acest obicei. Eu nu as face deoarece nu m-am nascut acolo, nu am crescut in acel mediu dar acesta este un obicei care se pastreaza in acele parti din mosi stramosi si este frumos. S-au facut la sat, parintii imbracati in haine traditionale iar dupa, toata lumea s-a dus la oras la restarurant.

În al treilea rand, fiecare regiune are tradițiile ei. Unele sunt ciudate, altele frumoase insa eu ma bucur cand vad ca unii miri pastreaza tradițiile. Toata lumea vorbeste unde a ajuns tara noastra...dar fara traditie nu am avea nimic, nu ne-am identifica cu alti romani aflati in alte colturi ale tarii.

Concluzie: Fiecare sa faca nunta asa cum vrea. E pacat sa pui la „Asha nu” traditiile romanesti. Atunci, ar trebui sa fie interzise sarmalele, muzica populară, imbracamintele traditionale romanesti, etc.

Inregistrat
    22.08.2009
    Data nuntii
    10/10/2009
    Biserica
    pestisul mare
    Restaurant
    rusca hunedoara

Citat Postat de larisa2012 Vezi mesajul
    În primul rand, eu vreau sa plec de acasa de la mine iar mirele sa ma ceara de la parinti. El va pleca din Resita, ii va lua pe nasi si dupa vor sosi cu totii la Timișoara. Singurul obicei pe care il voi tine este acesta: va veni sa ma ceara de la ai mei si vom dansa hora. Eu imi doresc asta, nu pentru ca vreau sa se uite toate babutele la mine ci pentru ca mi se pare ca dansul reprezinta bucurie, fericire si petrecere pentru nuntași. Nu vreau sa fug in masina, sa nu ma vada nimeni. Faptul ca voi fi mireasa, este o bucurie pentru mine.

În al doilea rand, legat de iertaciunea de parinti, stiu de ea deoarece mama mea este din Bucovina si am avut verisori care au facut nunta cu acest obicei. Eu nu as face deoarece nu m-am nascut acolo, nu am crescut in acel mediu dar acesta este un obicei care se pastreaza in acele parti din mosi stramosi si este frumos. S-au facut la sat, parintii imbracati in haine traditionale iar dupa, toata lumea s-a dus la oras la restarurant.

În al treilea rand, fiecare regiune are tradițiile ei. Unele sunt ciudate, altele frumoase insa eu ma bucur cand vad ca unii miri pastreaza tradițiile. Toata lumea vorbeste unde a ajuns tara noastra...dar fara traditie nu am avea nimic, nu ne-am identifica cu alti romani aflati in alte colturi ale tarii.

Concluzie: Fiecare sa faca nunta asa cum vrea. E pacat sa pui la „Asha nu” traditiile romanesti. Atunci, ar trebui sa fie interzise sarmalele, muzica populară, imbracamintele traditionale romanesti, etc.
    Aceeasi parere o am si eu.Mi se pare urat ca ne e rusine cu traditiille noastre.Poate unora ne plac si am vrea sa le pastram,altora nu,dar nu tebuie sa le vedem ca pe un lucru urat sau rusinos.Pana la urma fiecare semnifica ceva si intr-un fel sau altul au farmecul lor.
    Eu nu am avut turta,nici hora si la noi in Ardeal nu cred ca se tine,nu am vazut niciodata,dar am fost luata de acasa si am avut 3 muzicanti.Nu stiu de ce crede toata lumea ca trebuie sa fie lautari care canta manele;au fost 3 din baietii din formatia ce a cantat si la nunta(am avut si DJ),si sincer va zic,eu atunci am realizat ca ma marit si au inceput sa-mi tremure picioarele,cand am auzit muzica in curte.
    Eu le admir pe fetele care tin traditiile,mi se pare frumos, si pana la urma tine de alegerea fiecaruia.Nu cred ca le putem considera un "asa nu"!

Inregistrat
    01.03.2012
    Data nuntii
    17/08/2013
    Biserica
    Sf Petru si Pavel
    Restaurant
    Resita, Nera

Citat Postat de duduiuta Vezi mesajul
    Aceeasi parere o am si eu.Mi se pare urat ca ne e rusine cu traditiille noastre.Poate unora ne plac si am vrea sa le pastram,altora nu,dar nu tebuie sa le vedem ca pe un lucru urat sau rusinos.Pana la urma fiecare semnifica ceva si intr-un fel sau altul au farmecul lor.
    Eu nu am avut turta,nici hora si la noi in Ardeal nu cred ca se tine,nu am vazut niciodata,dar am fost luata de acasa si am avut 3 muzicanti.Nu stiu de ce crede toata lumea ca trebuie sa fie lautari care canta manele;au fost 3 din baietii din formatia ce a cantat si la nunta(am avut si DJ),si sincer va zic,eu atunci am realizat ca ma marit si au inceput sa-mi tremure picioarele,cand am auzit muzica in curte.
    Eu le admir pe fetele care tin traditiile,mi se pare frumos, si pana la urma tine de alegerea fiecaruia.Nu cred ca le putem considera un "asa nu"!
    Unde-i butonul de like? Si eu cred ca tot atunci o sa am cele mai mari emotii.
    Cred ca la asta cu lautarii s-a ajuns din cauza faptului ca in majoritatea zonelor tarii nu se mai pastreaza muzica populara nealterata.. sau cel putin nu la nunti. Au aparut o gramada de formatii care lalaie ceva la o orga si au pretentia ca e muzica populara.... Si e evident ca nu e.... Preturile sunt cu siguranta mai mici decat al solistilor de muzica populara autentica si deasta e plin peste tot de astfel de formatii de lautari.
    [COLOR="magenta"][COLOR="magenta"]

[/COLOR][/COLOR]

Inregistrat
    07.12.2008
    Data nuntii
    24/09/2011
    Biserica
    Catedrala
    Restaurant
    Dusan si fiul

miha,larisa...e clar ca sunt de acord cu voi
    si dupa mine a venit mirele si am facut hora in fata blocului...asa se face la noi
    poate fetele nu au fost la o nunta in banat si nu stiu ca la noi chiar se canta folclor autentic,nu folclor manelizat...
    si da,se vede si diferenta la pret la formatii autentice si cele aparute dupa ploaie.

Inregistrat
    27.06.2011
    Data nuntii
    00/00/2012
    Biserica
    -
    Restaurant
    -

Citat Postat de larisa2012 Vezi mesajul

si eu am spus intr-o postare precedenta ca unele traditii sunt frumoase de tinut iar cei care stiu sa faca o nunta traditionala, (dar cu stil) sunt de apreciat...Problema e ca unele obiceiuri dupa parerea mea nu isi au locul la nunta...sunt oarecum triste...Si conteaza si in ce mod se fac anumite traditii, pt ca unii chiar cad in vulgar la propria nunta si nu e frumos...
    .. Ideea e ca unii miri sunt obligati de parinti, rude sa faca anumite obiceiuri si asta nu e bine...Alta e cand le place lor in primul rand sa faca acele obiceiuri la nunta lor....

Eu personal am tinut doar obiceiul cu venitul mirelui dupa mireasa si atat...Nu am vrut o nunta traditionala si asta pt ca eu nu am vrut sa ma stresez in ziua nuntii..Pt mine ar fi fost un stres sa stau sa ascult ce imi zice matusa ca trebuie sa fac acuma, ce imi zice bunica ca trebuie sa spun acuma..etc......Eu am vrut o nunta simpla de care sa ma bucur pe deplin impreuna cu sotul meu....iar obiceiurile ce se fac la noi chiar nu ne-ar fi dat prea multe motive de bucurie in acea zi....
    Acuma depinde de la persoana la persona....Eu ma bucur sa aud ca exista miri carora le plac cu adevarat traditiile ce se tin la nunta..,insa nu suntem toti la fel si asta e un lucru pozitiv....

6. Publicitate
    Inregistrat
    09.06.2011
    Data nuntii
    02/10/2010
    Biserica
    Sf. Constantin si Elena
    Restaurant
    Piatra Alba

Ce nu cred ca s-a inteles de catre cele care "militeaza" pentru pastrarea traditiilor e ca unii oameni pastreaza traditiile nu pt ca sunt ei mari traditionalisti ci pt fala. Atata timp cat faci hora in fara blocului cu lautar iar tu stai cu ochii pe sus ( de soacra mica , vorbesc ) sa te vada toti vecinii ce tinuta ti-ai luat iar barbata-tu arunca cu banii in dreapta si-n stanga la acordeonist tot ca sa vada vecinii mi se pare prostie crasa , nicidecum traditie.

Ca sa pleci pe jos din fata blocului pana la coltul blocului sa te vada mireasa toata strada iar mi se pare de un mare prost gust , nicidecum traditie , fericire fara margini ca ma marit si ce mai vreti voi .

S-a adaugat la "asha nu" tocmai acest prost gust cu care au ajuns sa se faca traditiile, nu faptul ca unii miri le pastreaza la nunta.

Inregistrat
    17.08.2011
    Data nuntii
    31/01/2000
    Biserica
    B
    Restaurant
    B

Citat Postat de duduiuta Vezi mesajul
    Nu stiu ce ai inteles tu din ce ai citit, dar aici n-a zis nimeni ca ii este rusine cu traditiile noastre. Pur si simplu exista miresici (intre care si eu) care considera ca ori faci o nunta traditionala, ori nu! Pentru ele nunta traditionala se face intr-un cadru adecvat iar "fata blocului" nu este considerata a fi cadru adecvat. Atat!
    Dar de aici si pana la a face afirmatii de genul "nu trebuie sa le vedem ca pe un lucru urat sau rusinos" este cale lunga, pentru ca nimeni nu a insinuat ca traditiile ar fi urate si rusinoase.

Inregistrat
    01.03.2012
    Data nuntii
    17/08/2013
    Biserica
    Sf Petru si Pavel
    Restaurant
    Resita, Nera

Citat Postat de Cristina_Bezoianu Vezi mesajul
    Ce nu cred ca s-a inteles de catre cele care "militeaza" pentru pastrarea traditiilor e ca unii oameni pastreaza traditiile nu pt ca sunt ei mari traditionalisti ci pt fala. Atata timp cat faci hora in fara blocului cu lautar iar tu stai cu ochii pe sus ( de soacra mica , vorbesc ) sa te vada toti vecinii ce tinuta ti-ai luat iar barbata-tu arunca cu banii in dreapta si-n stanga la acordeonist tot ca sa vada vecinii mi se pare prostie crasa , nicidecum traditie.

Ca sa pleci pe jos din fata blocului pana la coltul blocului sa te vada mireasa toata strada iar mi se pare de un mare prost gust , nicidecum traditie , fericire fara margini ca ma marit si ce mai vreti voi .

S-a adaugat la "asha nu" tocmai acest prost gust cu care au ajuns sa se faca traditiile, nu faptul ca unii miri le pastreaza la nunta.
    Ce nu inteleg eu defapt e care ar fi problema daca unii oameni aleg sa pastreze traditiile pentru fala. Adica da, sa se faleasca ai mei ca isi marita fata(chiar daca s-a maritat singura :p). Sa se vada ca is bucurosi ca sunt acolo cu noi, sa ma vada tot cartieru' ca acolo am crescut... e ziua mea si nu ma ascund de nimeni. Cine vrea sa se bucure cu mine si pentru mine sa o faca. Celor care nu le convine ... asta e. Nu canta muzica 3 ore ca sa-i deranjeze fonic. Mama-mea o sa fie cea mai faloasa mama din lume in momentul ala(e tot timpul dar mi se pare cel mai potrivit moment s-o arate).
    De unde atata prost gust la faptul ca mergi pe jos de acasa pana la biserica? Si sa sti ca intradevar e fericire fara margini. M-am bucurat la prieteni, cum sa nu ma bucur la propria-mi nunta? O sa ma bucur cel mai mult atunci cand o sa aud muzica in curte la ai mei si o gramada de oameni bucurosi care sunt acolo pentru noi sa joace hora, sa chiuie si sa ne insoteasca pana la biserica. Cum sa se abtina parintii nostri sa arate ca sunt cei mai bucurosi parinti din lume? Veti spune ca o pot face si altfel dar cum au mai zis si alte fete... e alegerea noastra cum o aratam, a fiecareia dintre noi. Nici mie nu-mi place o nunta la care invitatii fug in masini si "ne vedem la restaurant", dar e strict parerea mea
    [COLOR="magenta"][COLOR="magenta"]

[/COLOR][/COLOR]

• Publicitate
  • + Raspunde la acest subiect
    Pagina 598 din 610
    PrimulPrimul ... 98 498 548 588 596 597 598 599 600 608 ... UltimulUltimul

Subiecte asemănătoare

1. Asha nu!
      De cinezee in forum Recycle Bin
      Răspunsuri: 2
      Ultimul mesaj: 26.07.2007, 15:00:44
    2. Asha nu!