+ Raspunde la acest subiect
Pagina 2 din 568
PrimulPrimul 1 2 3 4 12 52 102 502 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 4542
    Inregistrat
    07.02.2005
    Data nuntii
    30.09.2006
    Biserica
    lahovari
    Restaurant
    cos

Smile Re: semne prevestitoare nasterii

Citat Postat de valen Vezi mesajul
    ma gandeam ca o sa ne dea crisa mai multe detalii.. dar la ea nasterea a fost indusa.. asa ca nu prea putem beneficia de experienta ei ..
    stiu si eu ca atunci cand tb sa nasti elimini dopul gelatinos, ti se rupe apa etc
    dar sunt oare indicii mai subtile din care sa iti dai seama ca urmeaza sa nasti? adica cu ceva zile inainte? ca deja cand s-a rupt apa e cam la final...
    poate ne ajuti sorina cu ceva info...
    voi ce stiti? promit ca va zic dupa ce nasc cum a fost.. dar momentan sunt in ceata
    fii atenta, mania de curatenie am avut-o toata sapt inainte sa nasc, si fii atenta in timpul contractiilor simteam nevoia sa fac pipi f f f des si pana sa o sun pe doctorita adika pe la ora 3 noaptea ca la 6 deja nu mai stateam nici in pat nici in picioare nimic, am eliminat dopul gelatinos si avea o culoare maronie si apoi la 5 mi-a curs si putin sange iar la 7 inainte sa plec mi-a curs iar sange si apoi la 9 am ajuns la spital, eu stau in titan si pana la municipal am facut ceva va dati seama, bine de acasa am plecat la 8 pana m-am imbraca pana m-a incaltat, ca m-a imbracat al meu si eu nu stateam de durere, si apoi am ajuns m-au dezbracat (tot al meu) si m-au si dus sus la sla de nasteri cand m-a vazut doctorita.cam asta s-a intamplat si dupa am nascut

Inregistrat
    25.06.2006
    Data nuntii
    02/06/2007
    Biserica
    Bucuresti,Sf.Spiridon cel Nou
    Restaurant
    Bucuresti,LA PECHEA

Implicit Re: semne prevestitoare nasterii

super tare faza cu curatenia.......sa ma informez de o explicatie ceva....e f ciudat........

Inregistrat
    05.06.2006
    Data nuntii
    01/01/2001
    Biserica
    Sf
    Restaurant
    Bucuresti

Chestia cu curatenia e o chestie PSIHOLOGICA... e un instinct ancestral si anume de a "pregati cuibul" si la multe dintre femei se intalneste acest "simptom pre-nastere" (ca sa zic asa), numai ca dupa asta nu poti stii daca nasti acum, peste 1-2 zile sau peste 1-2 sapt... oricum marcheaza apropierea nasterii

Inregistrat
    07.02.2005
    Data nuntii
    00/00/2000
    Biserica
    ......
    Restaurant
    ........

great!!! treaba asta cu curatenia.. maine am rugat-o pe mama sa vina sa ma ajute la curatenie.. asta inainte sa citesc ce ati insirat voi aici.... ce a zis dr corelat cu ce mai ziceti voi pe aici.. se pare ca nu mai e mult... plus ca si eu simt ca o sa nasc dar nici chiar eu nu ma cred pt ca stiu ca s-ar putea sa fie de la "mansarda"

Inregistrat
    05.06.2006
    Data nuntii
    01/01/2001
    Biserica
    Sf
    Restaurant
    Bucuresti

Citat Postat de valen Vezi mesajul
    great!!! treaba asta cu curatenia.. maine am rugat-o pe mama sa vina sa ma ajute la curatenie.. asta inainte sa citesc ce ati insirat voi aici.... ce a zis dr corelat cu ce mai ziceti voi pe aici.. se pare ca nu mai e mult... plus ca si eu simt ca o sa nasc dar nici chiar eu nu ma cred pt ca stiu ca s-ar putea sa fie de la "mansarda"
    Pai... mansarda dicteaza TOTUL... deci.... in functie de ea poti naste mai devreme sau mai tarziu...

6. Publicitate
    Inregistrat
    22.10.2006
    Data nuntii
    25/08/2007
    Biserica
    in aer liber
    Restaurant
    Cavnic

La prima nashtere naturala nu e ca si cum faci ceva (curatenie) si se intampla, incep contractiile si sunt la inceput nedurerose ca si cum te-ar prinde cineva in gluma de burta , cand incepe cu adevarat problema o sa simtiti. Si o sa faceti diferentza. Altfel nu functioneaza nimic.
    Eu eram internata pentru sarcina suprapurtata in spital din 06.12 si mi-au facut si provocare si m-au lasat acasa de Craciun in 24 la ora 18. si in seara cu pricina n-am facut nimic nu mi-a venit sa fac nici o curatenie, am ashteptat sa se impodobeasca bradul, am facut un dus (numai eu stiu cum) m-am fardat mi-am aranjat parul si m-am dus la spital la ora 12.30min (noapte) la 12.50. s-a nascut fiica mea, nu din pricina curateniei din pricina de fardat, credeti-ma aratam impecabil

Inregistrat
    05.06.2006
    Data nuntii
    01/01/2001
    Biserica
    Sf
    Restaurant
    Bucuresti

Citat Postat de vivianafritea Vezi mesajul
    La prima nashtere naturala nu e ca si cum faci ceva (curatenie) si se intampla, incep contractiile si sunt la inceput nedurerose ca si cum te-ar prinde cineva in gluma de burta , cand incepe cu adevarat problema o sa simtiti. Si o sa faceti diferentza. Altfel nu functioneaza nimic.
    Eu eram internata pentru sarcina suprapurtata in spital din 06.12 si mi-au facut si provocare si m-au lasat acasa de Craciun in 24 la ora 18. si in seara cu pricina n-am facut nimic nu mi-a venit sa fac nici o curatenie, am ashteptat sa se impodobeasca bradul, am facut un dus (numai eu stiu cum) m-am fardat mi-am aranjat parul si m-am dus la spital la ora 12.30min (noapte) la 12.50. s-a nascut fiica mea, nu din pricina curateniei din pricina de fardat, credeti-ma aratam impecabil
    Da... dar tu vorbesti de o nastere provocata... Noi ne gandeam la o nastere la termen, fara provocare, etc... IAr chestia cu curatenia nu e o regula... cum nu e nici linia nigra si multe alte semne ale gravidei... LA unele se intalneste la altele nu...

PS: Eu fac curat in casa de vreo luna si TOT nu apare... ce-i drept abia acum sunt in a 7-a luna.. dara sa ca fapt divers...

Inregistrat
    20.04.2006
    Data nuntii
    16/09/2006
    Biserica
    -
    Restaurant
    -

Citat Postat de andradap Vezi mesajul
    Da... dar tu vorbesti de o nastere provocata... Noi ne gandeam la o nastere la termen, fara provocare, etc... IAr chestia cu curatenia nu e o regula... cum nu e nici linia nigra si multe alte semne ale gravidei... LA unele se intalneste la altele nu...

PS: Eu fac curat in casa de vreo luna si TOT nu apare... ce-i drept abia acum sunt in a 7-a luna.. dara sa ca fapt divers...
    Ce e linia nigra?

• Publicitate
  • + Raspunde la acest subiect
    Pagina 2 din 568
    PrimulPrimul 1 2 3 4 12 52 102 502 ... UltimulUltimul

Subiecte asemănătoare

1. Declansarea nasterii copilului!!!
      De cezara25 in forum Nasterea
      Răspunsuri: 356
      Ultimul mesaj: 05.07.2012, 19:14:50
    2. Răspunsuri: 108
      Ultimul mesaj: 12.08.2009, 21:09:07