Semne prevestitoare nasterii
+ Raspunde la acest subiect
Pagina 1 din 568
1 2 3 11 51 101 501 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 4542
    Inregistrat
    05.06.2006
    Data nuntii
    01/01/2001
    Biserica
    Sf
    Restaurant
    Bucuresti

Implicit Semne prevestitoare nasterii

Eu am o intrebare... si poate cele care sunt deja mamici ne pot spune cum diferentiem contractiile uterului de miscarile copilului. De cate ori simt ceva... (si credeti-ma ca e un adevarat teritoriu de lupte burta mea ) ma gandesc daca nu cumva o fi o contractie (din mom. ce dr. mi-a zis ca as avea oarece contractii...).

Pana acum ma gandeam ca nu simt decat miscarile copilului si ca nu simt contractiile uterului pt. ca nu sunt f.puternice... dar daca devin puternice si le simt... cum imi dau seama ca sunt contractii???

Inregistrat
    07.02.2005
    Data nuntii
    00/00/2000
    Biserica
    ......
    Restaurant
    ........

Implicit Re: Cum recunoastem contractiile?

Citat Postat de andradap Vezi mesajul
    Eu am o intrebare... si poate cele care sunt deja mamici ne pot spune cum diferentiem contractiile uterului de miscarile copilului. De cate ori simt ceva... (si credeti-ma ca e un adevarat teritoriu de lupte burta mea ) ma gandesc daca nu cumva o fi o contractie (din mom. ce dr. mi-a zis ca as avea oarece contractii...).

Pana acum ma gandeam ca nu simt decat miscarile copilului si ca nu simt contractiile uterului pt. ca nu sunt f.puternice... dar daca devin puternice si le simt... cum imi dau seama ca sunt contractii???
    eu am avut contractt din luna a 3a dupa o vreme au trecut. pe alea le simnteam ca o durere de ciclu.... si atunci nu se misca bebe. nu il simteam yo.
    acum cand am contractii sunt ca o intepatura ascutita in abdomen. e f diferita de miscare bebelui. adica e imposibil sa o confunzi. contractiile iti intaresc uterul si asta se poate simti si la palpare.. eu aici nu prea imi dau seama..
    alte contractii le mai simti ca o durere care iti cuprinde si spatele...
    si contractii poti avea si nedureroase. m-a surprins pe mine la eco cu o contractie pe care eu nu o simteam.
    cat despre miscarea bebe-lui wait and see.... eu primesc picioare in coaste .. si stiu ca urmeaza si mai mult

Inregistrat
    05.06.2006
    Data nuntii
    01/01/2001
    Biserica
    Sf
    Restaurant
    Bucuresti

Citat Postat de valen Vezi mesajul
    eu am avut contractt din luna a 3a dupa o vreme au trecut. pe alea le simnteam ca o durere de ciclu.... si atunci nu se misca bebe. nu il simteam yo.
    acum cand am contractii sunt ca o intepatura ascutita in abdomen. e f diferita de miscare bebelui. adica e imposibil sa o confunzi. contractiile iti intaresc uterul si asta se poate simti si la palpare.. eu aici nu prea imi dau seama..
    alte contractii le mai simti ca o durere care iti cuprinde si spatele...
    si contractii poti avea si nedureroase. m-a surprins pe mine la eco cu o contractie pe care eu nu o simteam.
    cat despre miscarea bebe-lui wait and see.... eu primesc picioare in coaste .. si stiu ca urmeaza si mai mult
    Pai eu de simtit il simt pe BEBE...si recunosc ca are programul lui, dar mi-era frica nu cumva ca eu sa ma bucur ca se misca si de fapt sa fie contractii. Intr-adevar am mai avut ceva intepaturi din cand in cand, dar cat se poate de rare... o data la o sapt.... ceva de genu'

Inregistrat
    03.01.2007
    Data nuntii
    09/12/2000
    Biserica
    xxzzww
    Restaurant
    Giarmata

La contractii ai dureri si ti se intareste burta.Eu cu al doilea bebe am avut de 2 ori contractii false. Pe mine ma durea spatele (salele) ceva de genul durerilor de rinichi, si mi se intarea burta, iar cand ma lasa durerea revenea si burta la normel.
    Cand incep contractiile ele se repeta, la inceput la 20-30 de min. si te tin cateva secunde, si tot mai des si mai dureros. Eu cand am avut dureri din 15-15min., mi-am sunat dr.-ul si ma chemat la spital pt. consultatie.
    La a doua nastere m-am dus sa ma internez cand aveam dureri din 10-10min. care ma tineau 30-40sec. si dureri destul de mari (de nu imi mai gaseam locul, nu puteam nici sa stau pe scaun, nici intinsa, era mai bine daca ma plimbam) si eram deja dilatata 4 cm.

5. Tu (si poate el) in revista Miresici
    Inregistrat
    07.02.2005
    Data nuntii
    00/00/2000
    Biserica
    ......
    Restaurant
    ........

Implicit semne prevestitoare nasterii

ma gandeam ca o sa ne dea crisa mai multe detalii.. dar la ea nasterea a fost indusa.. asa ca nu prea putem beneficia de experienta ei ..
    stiu si eu ca atunci cand tb sa nasti elimini dopul gelatinos, ti se rupe apa etc
    dar sunt oare indicii mai subtile din care sa iti dai seama ca urmeaza sa nasti? adica cu ceva zile inainte? ca deja cand s-a rupt apa e cam la final...
    poate ne ajuti sorina cu ceva info...
    voi ce stiti? promit ca va zic dupa ce nasc cum a fost.. dar momentan sunt in ceata

7. Publicitate
    Inregistrat
    07.02.2005
    Data nuntii
    26/08/2006
    Biserica
    Cluj
    Restaurant
    Cluj Napoca

Implicit Re: semne prevestitoare nasterii

Citat Postat de valen Vezi mesajul
    ma gandeam ca o sa ne dea crisa mai multe detalii.. dar la ea nasterea a fost indusa.. asa ca nu prea putem beneficia de experienta ei ..
    stiu si eu ca atunci cand tb sa nasti elimini dopul gelatinos, ti se rupe apa etc
    dar sunt oare indicii mai subtile din care sa iti dai seama ca urmeaza sa nasti? adica cu ceva zile inainte? ca deja cand s-a rupt apa e cam la final...
    poate ne ajuti sorina cu ceva info...
    voi ce stiti? promit ca va zic dupa ce nasc cum a fost.. dar momentan sunt in ceata
    Eu am citit intr-o carte ca inainte cu vreo cateva zile -o sapt de a naste incepi sa faci curat, aranjezi lucrurile copilului ca si cum ai pregati cuibul...
    Si culmea ca multe ziceau ca au inceput sa faca curatenie instinctiv...
    O fi-n-o fi adevarat...nu stiu...

Chestia cu dopul gelatinos nu prea e valabila ca se paote rupe cu o sapt-doua inainte....
    Din ce m-am documentat eu...nu exista asa zisele semne...totul se petrece pe neasteptate.

Inregistrat
    10.07.2006
    Data nuntii
    22/07/2006
    Biserica
    BAZILESCU
    Restaurant
    Bucuresti, CALISE

Chestia cu facutul curateniei am avut-o si eu, am inceput sa spal perdelele, geamurile, sa aranjez patutul si nu a dormit nici o secunda in el, eu aveam o stringere in suflet parca nu mai aveam aer, iar cind la ultimul control mi-a provocat eliminarea dopului gelatinos si mi-a zis sa merg sa ma internez am inceput sa pling si sa intreb daca nasc. Am fost de-a dreptul.... caraghioasa dar nu imi venea sa cred ca se intimpla si dupa 2 zile am nascut. Asa in mod special nu simteam altceva decit putina teama si foarte multe emotii. Iar cele 16 ore cit am stat la travaliu au fost cele mai lungi din viata mea.

Inregistrat
    20.04.2006
    Data nuntii
    16/09/2006
    Biserica
    -
    Restaurant
    -

Si eu stiu pe cineva care chiar in ziua in care trebuia sa nasca s-a apucat de curatzenie...a sters pe jos...chiar a dormit...si apoi direct la nastere...a nascut foarte usor...poate e valabila faza cu curatzenia

• Publicitate
  • + Raspunde la acest subiect
    Pagina 1 din 568
    1 2 3 11 51 101 501 ... UltimulUltimul

Subiecte asemănătoare

1. Declansarea nasterii copilului!!!
      De cezara25 in forum Nasterea
      Răspunsuri: 356
      Ultimul mesaj: 05.07.2012, 19:14:50
    2. Răspunsuri: 108
      Ultimul mesaj: 12.08.2009, 21:09:07
    3. Data nasterii