Martipan //VS// Frisca
+ Raspunde la acest subiect
Pagina 1 din 11
1 2 3 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 81
    Inregistrat
    06.10.2007
    Data nuntii
    11/11/2011
    Biserica
    Vom vedea
    Restaurant
    Un restaurant

Implicit Martipan //VS// Frisca

trebuie sa alegem tortul si nu stiu pentru ce sa optam.
    martipanul arata bine, e elegant.. dar - putina lume il mananca; cofetaria poate sa puna stratul/foiaia de martipan foarte groasa (trage la kg ) .. si nu putem controla asta etc

frisca e si ea ok.. dar se poate topi.. etc

care e cea mai buna alegere, din experienta voastra? care sunt plusurile si minusurile pentru fiecare?
    ce ati alege?

Inregistrat
    25.10.2009
    Data nuntii
    00/00/2010
    Biserica
    XXX
    Restaurant
    XXX

Implicit Re: Martipan //VS// Frisca

Citat Postat de Cat_Eyes Vezi mesajul
    martipanul arata bine, e elegant.. dar - putina lume il mananca; cofetaria poate sa puna stratul/foiaia de martipan foarte groasa (trage la kg ) .. si nu putem controla asta etc

care e cea mai buna alegere, din experienta voastra? care sunt plusurile si minusurile pentru fiecare?
    ce ati alege?

Si eu ma aflu in aceasta situatie si nu ma pot hotari...
    Martipanul arata foarte bine, dar nu prea e pe gustul fiecaruia. Iar frisca le cam place oamenilor si cred ca daca tortul este tinut la rece nu are cum sa se topeasca, pana il aduc in sala si il taiati. Eu cred ca totusi cumva mai mult pentru frisca sunt...dar inca nu sunt 100% hotarata.

"Everything you do is based on the choices you make. It’s not your parents, your past relationships, your job, the economy, the weather, an argument, or your age that is to blame. You and only you are responsible for every decision and choice you make. Period!"

Inregistrat
    18.02.2010
    Data nuntii
    25/08/2012
    Biserica
    Simeria, "Adormirea Maicii Domnului"
    Restaurant
    Casablanca, Băcia

Citat Postat de Cat_Eyes Vezi mesajul

ce ati alege?
    Mai avem muuult pana la nunta... Dar si noi avem aceeasi problema... Noua nu ne place martipanul... Si in general nici prietenilor nostri... Dar arata foarte bine invelit astfel...
    De ziua lui O. i-am comandat anul acesta un tort invelit in ciocolata si arata foarte bine!
    Trebuie sa ne decidem intre frisca si ciocolata alba/neagra... Martipanul e exclus...

Inregistrat
    07.10.2009
    Data nuntii
    22/08/2010
    Biserica
    sf Spiridon
    Restaurant
    Laura

Citat Postat de andrea85 Vezi mesajul
    Si eu ma aflu in aceasta situatie si nu ma pot hotari...
    Martipanul arata foarte bine, dar nu prea e pe gustul fiecaruia. Iar frisca le cam place oamenilor si cred ca daca tortul este tinut la rece nu are cum sa se topeasca, pana il aduc in sala si il taiati. Eu cred ca totusi cumva mai mult pentru frisca sunt...dar inca nu sunt 100% hotarata.
    buna

eu am nunta acum pe 22 august 2010 si am fost ieri de am dat comanda pentru tort .Noi am optat pentru tortul facut din frisca cu fructe interior iar deasupra am hotarat sa-l facem cu glazura de ciocolata alba,arata la fel ca cel din martipan dar nu se compara gustul ,este mult mai bun.Noua n-ea dat acasa sa gustam continutul .

Inregistrat
    06.10.2007
    Data nuntii
    11/11/2011
    Biserica
    Vom vedea
    Restaurant
    Un restaurant

pana la urma am ales frisca. a aratat foarte bine si chiar s-a pastrat ok.
    a fost o alegere inspirata, zic eu, comparativ cu martipanul

6. Publicitate
    Inregistrat
    12.01.2009
    Data nuntii
    13/11/2010
    Biserica
    Biserica Reformata
    Restaurant
    Sala Talisman, Cluj Napoca

noi am exclus ambele variante
    martipanul arata foarte bine, dar s-a mai zis, trage la kg si nici nu prea e pe gustul multora..........
    frisca arata si ea bine, dar mie nu prea imi place.........
    o sa avem tort cu muulta branza si fructe deci nu e nevoie nici de una nici de alta

Inregistrat
    24.07.2008
    Data nuntii
    03/10/2009
    Biserica
    xxxxxxxx
    Restaurant
    xxxxxxx

Am avut tort de martipan absolut delicios! Noi am papat din el si dupa nunta si mai intai ii mancam martipanul si abia apoi tortul propriu-zis. A fost extrem de bun. Mie imi si place martipanul dar cred ca depinde si unde este facut. Am papat si martipan care avea gust de coca-plastilina dar si martipan foarte bun.
    Cred ca depinde de gusturi.
    Dar sa va spun un secret : NIMENI nu va tine minte gustul martipanului tortului vostru (bun sau rau), nimeni nu-si va mai aminti de tortul vostru ci doar VOI - din POZE. Daca tortul este bun si cuiva nu-i place martipanul, il va indeparta si va papa prajitura (asa am facut daca nu mi-a placut martipanul de pe tort).
    Tortul cu frisca ... imi place frisca dar tortul din frisca arata tare rau chiar daca e bun. Fetele care au avut tort din frisca: chiar credeti ca mai tine cineva minte ca a fost un tort delicios, cu fructe si mai stiu eu ce??? NU Si cum arata in poze??? Ei ... o sa spuneti ca bine, acum depinde si de gusturi dar mie nu-mi place cum arata un tort de frisca (poate merge la o zi de nastere sarbatorita intre prieteni sau in familie dar la o nunta ... nope).
    Eu tin minte ca tortul meu a fost tare bun si aratos, ca a avut ciocolata si visine racoritoare prin el dar invitatii ... au uitat de muuuult de el. Nici sotul nu isi ami aduce aminte (doar din poze).
    Fetelor daca nu va place martipanul optati macar pt ciocolata ca arata muuuult mai bine decat frisca

Inregistrat
    24.07.2008
    Data nuntii
    03/10/2009
    Biserica
    xxxxxxxx
    Restaurant
    xxxxxxx

Citat Postat de Reni0921 Vezi mesajul
    noi am exclus ambele variante
    martipanul arata foarte bine, dar s-a mai zis, trage la kg si nici nu prea e pe gustul multora..........
    frisca arata si ea bine, dar mie nu prea imi place.........
    o sa avem tort cu muulta branza si fructe deci nu e nevoie nici de una nici de alta
    Ei da asta cred ca e un tort de care mi-as aminti pt ca imi plac prajiturile cu crema de branza (sper ca la asta te-ai referit si nu la faptul ca vei rade niste cascaval peste tort ). Eu as fi optat pt un tort cu crema de iaurt la mine la nunta dar nu s-a putut asa ca ... am ales cicolata si visinele
    P.S. : promite-mi ca-mi trimiti o bucatica din el daca mai ramane! (cu toate ca sunt slabe sperante sa mai salvezi ceva )

• Publicitate
  • + Raspunde la acest subiect
    Pagina 1 din 11
    1 2 3 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
    • Nu poti adauga raspunsuri
    • Nu poti adauga atasamente
    • Nu poti edita mesajele