Trombofilia
+ Raspunde la acest subiect
Pagina 1 din 1519
1 2 3 11 51 101 501 1001 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 12152

Subiect: Trombofilia

Inregistrat
    18.10.2007
    Data nuntii
    11/10/2008
    Biserica
    Sf. Constantin si Elena
    Restaurant
    Restaurant Sun

Implicit Trombofilia

Trombofilia este o afectiune hematologica, care se manifesta prin tendinta crescuta a sangelui de a forma trombi, cat si de a se coagula mult mai repede decat la persoanele sanatoase.
    In mod normal nu afecteaza organismul, dar poate fi fatal in sarcina. Se vehiculeaza procente foarte mari de persoane care sufera de trombofilie (pana la 60%), dar e o afectiune desoperita relativ recent, si foarte putini medici o cunosc, si prin urmare, foarte putini recomanda analize specifice.
    De asemenea, in afara de analizele genetice (mutatiile genetice ale trombofiliei), analizele clinice pot iesi in limite normale in afara sarcinii sau chiar in sarcina, si totusi sa duca la oprirea sarcinii din evolutie sau avort spontan. De aceea eu recomand mai ales analizele genetice.
    Exista la Synevo 2 pachete pentru trombofilie, dar eu il recomand pe al doilea, e mai complex, chiar daca costa 690 lei. In afara de cele 4 mutatii ale trombofiliei din acest ultim profil se poate face separat si gena PAI). Toate aceste analize se pot face separat, si la alte laboratoare.
    Ca masura preventiva se recomanda aspenterul sau aspirin forte, care sunt anticoagulante, asa ca eu le recomand ca tratament preventiv pentru mamicile de peste 25 de ani care nu si-au facut inca analize specifice de trombofilie.
    Ultima editare de irina : 04.12.2010 01:26:05
    Andrada
    Cezara
    Sa acceptam sa invatam
    O colica, doua colici, articulat: COLICILE

Inregistrat
    18.10.2007
    Data nuntii
    11/10/2008
    Biserica
    Sf. Constantin si Elena
    Restaurant
    Restaurant Sun

Implicit Trombofilia

Am deschis acest subiect in speranta ca ma poate ajuta si pe mine cineva.
    Am pierdut doua sarcini, dupa a doua am facut analizele de sidrom antifosfolipidic, si se pare ca varianta care a ramas ar fui trombofilia. Dar nici unul din medicii la care am fost nu mi-a recomandat sa fac analize, ca sunt foarte scumpe si nu merita (adevarat, sunt foarte scumpe), si medicul meu mi-a spus ca voi face tratament in timpul sarcinii cu aspenter, acid folic si multivitamine, si din sapt. 35 Clexane. Mie mi se pare foarte putin, si Clexane foarte tarziu.
    Stie cineva mai multe?
    Edit: si clasica; 'dupa 3 sarcini pierdute facem mai multe analize' .
    Andrada
    Cezara
    Sa acceptam sa invatam

Inregistrat
    29.04.2008
    Data nuntii
    16/08/2008
    Biserica
    x
    Restaurant
    x

Implicit Re: Trombofilia

Citat Postat de CristinaMM Vezi mesajul
    Am deschis acest subiect in speranta ca ma poate ajuta si pe mine cineva.
    Am pierdut doua sarcini, dupa a doua am facut analizele de sidrom antifosfolipidic, si se pare ca varianta care a ramas ar fui trombofilia. Dar nici unul din medicii la care am fost nu mi-a recomandat sa fac analize, ca sunt foarte scumpe si nu merita (adevarat, sunt foarte scumpe), si medicul meu mi-a spus ca voi face tratament in timpul sarcinii cu aspenter, acid folic si multivitamine, si din sapt. 35 Clexane. Mie mi se pare foarte putin, si Clexane foarte tarziu.
    Stie cineva mai multe?
    Edit: si clasica; 'dupa 3 sarcini pierdute facem mai multe analize' .
    pup fata!
    zic in mare si aici cam ce ti-am scris ieri, poate vor si alte fete sa citeasca. eu una zic sa le faci si sa mergi la un hematolog si sa ti le citeasca el si sa iti recomande clexanul: de cand sa incepi si ce doza. In mod normal, daca ai mutatii trombo se recomanda clexan de la testul pozitiv. plus complex de B-uri dinainte ...
    in ciuda clasicei "dupa 3 sarcini pierdute mai vedem..." la mine s-a meritat sa dau banii pe analizele de trombofilie.
    cu tot acidul folic luat, am deficit de AF dat de mutatia trombofilica, asa ca trebuie suplimentat cu meds ce contin AF sub forma metafolinului
    asta pe langa celelalte aiureli pe care ti le pot da mutatiile trombofilice.

Inregistrat
    18.10.2007
    Data nuntii
    11/10/2008
    Biserica
    Sf. Constantin si Elena
    Restaurant
    Restaurant Sun

Citat Postat de alla76 Vezi mesajul
    pup fata!
    zic in mare si aici cam ce ti-am scris ieri, poate vor si alte fete sa citeasca. eu una zic sa le faci si sa mergi la un hematolog si sa ti le citeasca el si sa iti recomande clexanul: de cand sa incepi si ce doza. In mod normal, daca ai mutatii trombo se recomanda clexan de la testul pozitiv. plus complex de B-uri dinainte ...
    in ciuda clasicei "dupa 3 sarcini pierdute mai vedem..." la mine s-a meritat sa dau banii pe analizele de trombofilie.
    cu tot acidul folic luat, am deficit de AF dat de mutatia trombofilica, asa ca trebuie suplimentat cu meds ce contin AF sub forma metafolinului
    asta pe langa celelalte aiureli pe care ti le pot da mutatiile trombofilice.
    Multumesc! Esti o scumpa, ca intotdeauna!
    O sa merg marti (ca e de dupa masa) la doctorita de familie sa-mi dea trimitere pt. clinica de hematologie, sa vedem...
    Ultima editare de CristinaMM : 13.12.2009 20:21:16
    Andrada
    Cezara
    Sa acceptam sa invatam

Inregistrat
    18.10.2007
    Data nuntii
    11/10/2008
    Biserica
    Sf. Constantin si Elena
    Restaurant
    Restaurant Sun

Amandoi medicii la care am fost dupa ce am pirdut a doua sarcina mi-au spus ca cel mai probabil de vina a fosr vascularizarea proasta a embrionului. In mod ciudat, nici unul nu m-a incurajat sa fac analizele de trombofilie (le-am facut pe cele de SAFL-au iesit negative), si amadoi mi-au spus ca voi face tratament cu Aspennter. Aspenter?! Mie ala nu mi se pare tratament...si nici n-o sa astept sa pierd a treia sarcina sa-mi fac analizele de trombofilie . Sper sa reusesc prin medicul de familie. Daca nu, 690 de lei la Synevo .
    Andrada
    Cezara
    Sa acceptam sa invatam

6. Publicitate
    Inregistrat
    09.11.2007
    Data nuntii
    12/09/2009
    Biserica
    Sf. Nicolae cel Nou Focsani
    Restaurant
    Focsani, Elegance

Acum am vazut subiectul asta .Poate este cineva care m-ar putea ajuta. Mi-am facut analize pentru trombofilie, deaorece am antecedente in familie. Nu am gasit nicaieri valorile normale pentru:
    Fibrinoge: 415,1 mg/dl
    APS: negativ
    ACL: negativ
    PS: 81%
    PC: 97%
    AT III: 103%

Inregistrat
    13.02.2008
    Data nuntii
    14/06/2008
    Biserica
    Sf. Silvestru
    Restaurant
    Bucuresti, Mc Monis

Citat Postat de mihapet Vezi mesajul
    Acum am vazut subiectul asta .Poate este cineva care m-ar putea ajuta. Mi-am facut analize pentru trombofilie, deaorece am antecedente in familie. Nu am gasit nicaieri valorile normale pentru:
    Fibrinoge: 415,1 mg/dl
    APS: negativ
    ACL: negativ
    PS: 81%
    PC: 97%
    AT III: 103%
    Am facut si eu ceva din analizele tale, la spitalul Fundeni, si pot sa iti spun ce val am avut eu si ce limite aveau acolo, dar cred ca depinde de laboratorul unde faci testele sa iti dea si interv de referinta... asa se face...

APS negativ
    Pc 104% (70%-130%)
    Ps 65% (60-140)
    AT III 108 % (80-120)

Inregistrat
    09.11.2007
    Data nuntii
    12/09/2009
    Biserica
    Sf. Nicolae cel Nou Focsani
    Restaurant
    Focsani, Elegance

Citat Postat de mmr Vezi mesajul
    Am facut si eu ceva din analizele tale, la spitalul Fundeni, si pot sa iti spun ce val am avut eu si ce limite aveau acolo, dar cred ca depinde de laboratorul unde faci testele sa iti dea si interv de referinta... asa se face...

APS negativ
    Pc 104% (70%-130%)
    Ps 65% (60-140)
    AT III 108 % (80-120)
    Si eu tot la Fundeni am facut. La Valentina Uscatescu. Dar unde scrie referintele?
    In concluzie sunt ok. Mi-a mai luat sange pentru izolare ADN ca nu cumva sa fiu purtatoare de gena.

• Publicitate
  • + Raspunde la acest subiect
    Pagina 1 din 1519
    1 2 3 11 51 101 501 1001 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
    • Nu poti adauga raspunsuri
    • Nu poti adauga atasamente
    • Nu poti edita mesajele