Alimentatia copilului de 2 ani
+ Raspunde la acest subiect
Pagina 1 din 11
1 2 3 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 88
    Inregistrat
    14.04.2008
    Data nuntii
    16/09/2006
    Biserica
    cu ceas
    Restaurant
    tulcea

Post Alimentatia copilului de 2 ani

mamicile cu copii mai mari ce le dati de mancare?cate mese?
    de exemplu alex mananca dimineata paine cu margarina si dulceata(facuta de mine)uneori si branza,bea compot/ceai/lapte
    la pranz piure de legume/ciorbita/tocanita,uneori mancare de-a noastra,apoi somn,cand se trezeste nu prea vrea sa manace asa ca-i dau sticsuri,biscuiti,barni....seara ori mananca aceeasi mancare de la pranz ori paste cu branza,lapte cu orez......
    problema e ca mananca f putin......dc insist icneste si dc nu scoate afara tine mancarea si cate 20 min. in gura.......ma panichez ca e cam slabut,are 13 kg la 94 cm
    Astept idei,pareri......

Inregistrat
    29.01.2007
    Data nuntii
    29/09/2007
    Biserica
    Boteanu
    Restaurant
    casa heimerl,otopeni

Implicit Re: alimentatia copilului de 2 ani

Citat Postat de simona_alexa Vezi mesajul
    de exemplu alex mananca dimineata paine cu margarina si dulceata(facuta de mine)uneori si branza,bea compot/ceai/lapte
    la pranz piure de legume/ciorbita/tocanita,uneori mancare de-a noastra,apoi somn,cand se trezeste nu prea vrea sa manace asa ca-i dau sticsuri,biscuiti,barni....seara ori mananca aceeasi mancare de la pranz ori paste cu branza,lapte cu orez......
    problema e ca mananca f putin......dc insist icneste si dc nu scoate afara tine mancarea si cate 20 min. in gura.......ma panichez ca e cam slabut,are 13 kg la 94 cm
    Astept idei,pareri......

Copii nostri cred ca-s pe acelasi tipar,dimineata mananca in general paine cu unt si gem,sau cu cascaval light sau cereale cu lapte,la pranz ciorba sau supa iar seara parca face greva foamei,nu mai vrea mancare neam,eu am gasit o solutie pt atunci cand nu vrea mancare:iaurt sau fructe si aia e,cand i se face foame cere singur.Si Luca tot 13kg la 94 de cm are

Inregistrat
    26.10.2007
    Data nuntii
    13/09/2008
    Biserica
    Sf Treime Rosu
    Restaurant
    Bucuresti, Casa Roz

Citat Postat de deea Vezi mesajul
    Copii nostri cred ca-s pe acelasi tipar,dimineata mananca in general paine cu unt si gem,sau cu cascaval light sau cereale cu lapte,la pranz ciorba sau supa iar seara parca face greva foamei,nu mai vrea mancare neam,eu am gasit o solutie pt atunci cand nu vrea mancare:iaurt sau fructe si aia e,cand i se face foame cere singur.Si Luca tot 13kg la 94 de cm are

Zi-mi si mie te rog ce fel de cererale mananca baietelul tau ca al meu le mananca pe alea de la 8 luni.

Inregistrat
    07.02.2005
    Data nuntii
    21/10/2006
    Biserica
    biserica cu ceas
    Restaurant
    tulcea, select

Citat Postat de getuta81 Vezi mesajul
    Zi-mi si mie te rog ce fel de cererale mananca baietelul tau ca al meu le mananca pe alea de la 8 luni.
    mihai mananca uneori la micul dejun cereale Nestlé NESQUIK, trebuie lasate sa se inmoaie bine ca altfel se stramba
    Imagini atasate
    mamica lui MIHAI

5. Tu (si poate el) in revista Miresici
    Inregistrat
    19.03.2007
    Data nuntii
    31/01/2000
    Biserica
    Bucuresti
    Restaurant
    Bucuresti

Citat Postat de simona_alexa Vezi mesajul
    Astept idei,pareri......
    margarina? parca este foarte naspa

7. Publicitate
    Inregistrat
    29.01.2007
    Data nuntii
    29/09/2007
    Biserica
    Boteanu
    Restaurant
    casa heimerl,otopeni

Citat Postat de getuta81 Vezi mesajul

Luca nu a mancat niciodata cerealele pt bebelusi,cele praf,eu acum ii dau fie Cheerios cu miere(preferabil) fie Chochapic(astea le prefera el,dar mai raraut ca au ciocolata)

Inregistrat
    20.04.2006
    Data nuntii
    07/10/2006
    Biserica
    manastirea samurcasesti
    Restaurant
    bucuresti, restaurant shorley

Citat Postat de deea Vezi mesajul
    Luca nu a mancat niciodata cerealele pt bebelusi,cele praf,eu acum ii dau fie Cheerios cu miere(preferabil) fie Chochapic(astea le prefera el,dar mai raraut ca au ciocolata)
    maria a mancat de cand am nascut o pana acum la aproape doi ani cred ca maxim 2 cutii cu cereale si nici alea pline. am cumparat totate marcile, toate combinatiile si nu i au placut. nu i am dat nici din astea nescuiq sau alte de genul. poate o sa incerc.
    ea mananca cam orice. nu prea e mofturoasa la mancare.
    lapte am reusit sa revenim la 500 ml pe zi. a avut o perioada cand bea doar 300 ml pe zi altfel voma. o sa trec la lapte milumil junior 2+.
    ca exemplu asa o zi ce papa ea:
    dim 9 - 250 ml lapte, o omleta cu cascaval si sunca si un fruct sau doua depinde cat are chef
    12,30 - supa sau ciorba neaparat cu carne, felul doi (orez, piure etc)
    16 sau 17 depinde de ora la care se trezeste - o praji facuta in casa , placinta si un fruct sau un iaurt
    21 - mananca iar un fel de mancare de la pranz si 250 ml de lapte

cam asta ar fi o zi de masa

Inregistrat
    29.01.2007
    Data nuntii
    29/09/2007
    Biserica
    Boteanu
    Restaurant
    casa heimerl,otopeni

Citat Postat de mami_de_pisi Vezi mesajul
    maria a mancat de cand am nascut o pana acum la aproape doi ani cred ca maxim 2 cutii cu cereale si nici alea pline. am cumparat totate marcile, toate combinatiile si nu i au placut. nu i am dat nici din astea nescuiq sau alte de genul. poate o sa incerc.
    ea mananca cam orice. nu prea e mofturoasa la mancare.
    lapte am reusit sa revenim la 500 ml pe zi. a avut o perioada cand bea doar 300 ml pe zi altfel voma. o sa trec la lapte milumil junior 2+.
    ca exemplu asa o zi ce papa ea:
    dim 9 - 250 ml lapte, o omleta cu cascaval si sunca si un fruct sau doua depinde cat are chef
    12,30 - supa sau ciorba neaparat cu carne, felul doi (orez, piure etc)
    16 sau 17 depinde de ora la care se trezeste - o praji facuta in casa , placinta si un fruct sau un iaurt
    21 - mananca iar un fel de mancare de la pranz si 250 ml de lapte

cam asta ar fi o zi de masa

Apropos de lapte si eu sunt fericita ca a inceput si Luca sa bea din nou lapte,nu f mult,dar decat deloc cum facea de cateva luni bune...
    Fara sa consideri o critica:nu ar fi mai bine sa inversati masa de la 16-17 cu cea de la 21,din cate mi-au spus mie dr este bine ca ultima masa inainte de culcare sa fie una cat mai usoara

• Publicitate
  • + Raspunde la acest subiect
    Pagina 1 din 11
    1 2 3 ... UltimulUltimul

Subiecte asemănătoare

1. Cand si cum diversificam alimentatia bebelusului
      De cinezee in forum Alimentatia Copilului
      Răspunsuri: 35152
      Ultimul mesaj: 04.06.2014, 13:36:39
    2. Alimentatia copilului de 1 an
      De delmo in forum Alimentatia Copilului
      Răspunsuri: 3035