Indatoririle nasilor de botez
+ Raspunde la acest subiect
Pagina 1 din 155
1 2 3 11 51 101 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 1237
    Inregistrat
    07.02.2005
    Data nuntii
    21/10/2006
    Biserica
    Sf. Petru si Pavel
    Restaurant
    Hotel Unirea

Implicit Indatoririle nasilor de botez

Pe 26 decembrie o sa botezam o fetita care s-a nascut aseara . Mi se pare o responsabilitate mare sa botez un copil, ma emotioneaza ideea asta , de aceea vreau sa fac totul perfect, dar nu stiu ce indatoriri are o nasa de botez, va rog sa ma ajutati care stiti ce trebuie sa faca nasa, ce sa cumpar, ce obiceiuri sant, orce mi-ar putea fi de ajutor.
    Vand rochita casa de moda Ioanin, cu trena, superba.

Inregistrat
    07.02.2005
    Data nuntii
    00/00/2000
    Biserica
    .....
    Restaurant
    ...

Implicit Re: Nasa de botez, ajutati-ma si pe mine :D

Prima data ar trebui sa cautzi o SUPERBA HAINUTZA in care sa scotzi bebelusha din biserica dupa botez............tre sa-i faci lumanarea.......

Dar cred ca cel mai bine este sa mergi sa vorbesti cu un parinte din zona voastra pentru ca poate difera pusin obiceiurile, sigur discutia cu parintele e cea mai buna solutzie............asha si atentie, tu vei tzine bebelusha in bratze (casa-biserica-casa) pentru ca mamika ei daca nu are 6 saptamani de la nastere "nu are voie" sa intre in biserica.......

Sper ca am fost de ajutor!
    ….ne lovim …cademdar invatam ceva din fiecare "cadere"…

Inregistrat
    21.08.2006
    Data nuntii
    14/07/2007
    Biserica
    Sf. Imparati Constantin si Elena
    Restaurant
    Dacia

Talking Re: Nasa de botez, ajutati-ma si pe mine :D

Trebuie sa cumperi hainute, de la piele pana la costumas de iarna - mai multe body-uri, costumase, bluzite, pantalonasi, etc, jucarii, paturici - una mai subtire, una mai grosutza -, crasma si scutecele.
    A face cumparaturi pentru bebica este ceva minunat, desi costisitor. O pereche de ghetute poate fi si peste 400 000... Un plovaras minunat tot cam atata, o pereche de dresuri aproximativ si peste 100 000. Adunate o sa cam usture, dar o faci pentru un inger si uiti!
    O sa cumperi o lumanare impodobita cu flori roz/rosii pentru fetitza.
    O sa mergi cu ea la biserica, preotul iti va citi dezlegarile - tu vei raspunde preotului in locul lui bebica: "Te lepezi de satan? TU-Ma lepad! / Te-ai unit cu Hristos? TU-M-am unit cu Hristos! de 3 ori".
    Urmatoarele rugaciuni vei sta cu bebita in brate iar lumanarea va fi tinuta de nas.
    O sa il dezbraci pe bebe si apoi preotul o sa il boteze si ti-l va pune in brate. O sa il invelesti si vei merge cu el la masa special amenajata. Preotul va veni apoi sa il unga cu mir, sa il tunda putin, si apoi il vei imbraca in hainutele tale. Bebele va sta in crasma pana la scaldatoare care va fi la miezul noptii sau cum stabiliti de comun acord!
    Scaldatoarea este o baita pe care o faci intr-o cadita. In apa se pune lapte-sa fie dulce, flori, parca si un galbenus de ou, un fulg si nu mai stiu ce alte minunatii. Tu ii faci baita, il schimbi, apoi mama lui bebe iti va turna apa sa te speli pe maini si iti va da un prosop apoi.
    Apa de la scaldatoare se va arunca la radacina unui pom fructifer sau alt copac - sa creasca mare, drept si sa rodeasca.
    Daca mai imi amintesc ceva iti spun!
    Ultima editare de kala_elena : 21.11.2006 09:34:26

Stefania Mihaela

Inregistrat
    07.02.2005
    Data nuntii
    21/10/2006
    Biserica
    Sf. Petru si Pavel
    Restaurant
    Hotel Unirea

Multumesc mult, nu pot sa vb cu preotul, pt ca eu sant in Bucuresti, iar parintii copilului, respectiv biserica este in Iasi, si vom merge acolo cu cateva zile inainte de botez. As putea sa-i intreb si pe ei, dar cu siguranta ca nu o sa-mi spuna daca trebuie a cumpar ceva anume, ca sunt modesti.

Lumanarile de botez seamana cu ecelea de la nunta?

5. Tu (si poate el) in revista Miresici
    Inregistrat
    07.02.2005
    Data nuntii
    00/00/2000
    Biserica
    .....
    Restaurant
    ...

Citat Postat de eva
    Multumesc mult, nu pot sa vb cu preotul, pt ca eu sant in Bucuresti, iar parintii copilului, respectiv biserica este in Iasi, si vom merge acolo cu cateva zile inainte de botez. As putea sa-i intreb si pe ei, dar cu siguranta ca nu o sa-mi spuna daca trebuie a cumpar ceva anume, ca sunt modesti.

Seamana, dar nu sunt chiar atat de mari

7. Publicitate
    Inregistrat
    07.02.2005
    Data nuntii
    00/00/2000
    Biserica
    .....
    Restaurant
    ...

Shi eu vreau finutzi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Acu la botezul asta de saptamana trecut aau fost si faze mai comice, ca tot punea popa pe nasi sa sufle peste copil (in anumite momente) si sa se tot intoarca cu spatele la altar.....sunt multe chestii interesante......

Inregistrat
    21.08.2006
    Data nuntii
    14/07/2007
    Biserica
    Sf. Imparati Constantin si Elena
    Restaurant
    Dacia

Red face Re: Nasa de botez, ajutati-ma si pe mine :D

Citat Postat de eva

Poti cumpara si o lumanare din ceara curata - poti cumpara de la biserica, e mare cat faclia de Pasti. Nici nu curge ceara peste flori si miroase frumos.

Stefania Mihaela

Inregistrat
    07.02.2005
    Data nuntii
    21/10/2006
    Biserica
    Sf. Petru si Pavel
    Restaurant
    Hotel Unirea

Citat Postat de kala_elena
    Trebuie sa cumperi hainute, de la piele pana la costumas de iarna - mai multe body-uri, costumase, bluzite, pantalonasi, etc, jucarii, paturici - una mai subtire, una mai grosutza -, crasma si scutecele.
    A face cumparaturi pentru bebica este ceva minunat, desi costisitor. O pereche de ghetute poate fi si peste 400 000... Un plovaras minunat tot cam atata, o pereche de dresuri aproximativ si peste 100 000. Adunate o sa cam usture, dar o faci pentru un inger si uiti!
    O sa cumperi o lumanare impodobita cu flori roz/rosii pentru fetitza.
    O sa mergi cu ea la biserica, preotul iti va citi dezlegarile - tu vei raspunde preotului in locul lui bebica: "Te lepezi de satan? TU-Ma lepad! / Te-ai unit cu Hristos? TU-M-am unit cu Hristos! de 3 ori".
    Urmatoarele rugaciuni vei sta cu bebita in brate iar lumanarea va fi tinuta de nas.
    O sa il dezbraci pe bebe si apoi preotul o sa il boteze si ti-l va pune in brate. O sa il invelesti si vei merge cu el la masa special amenajata. Preotul va veni apoi sa il unga cu mir, sa il tunda putin, si apoi il vei imbraca in hainutele tale. Bebele va sta in crasma pana la scaldatoare care va fi la miezul noptii sau cum stabiliti de comun acord!
    Scaldatoarea este o baita pe care o faci intr-o cadita. In apa se pune lapte-sa fie dulce, flori, parca si un galbenus de ou, un fulg si nu mai stiu ce alte minunatii. Tu ii faci baita, il schimbi, apoi mama lui bebe iti va turna apa sa te speli pe maini si iti va da un prosop apoi.
    Apa de la scaldatoare se va arunca la radacina unui pom fructifer sau alt copac - sa creasca mare, drept si sa rodeasca.
    Daca mai imi amintesc ceva iti spun!
    WOW, o sa imi notez toate astea sa nu omit ceva.
    si ai dreptate, o sa imi faca plecere sa cumpar pt ingeras , chiar abia astept sa incep.
    Treuie sa exersez partea cu imbracatul si dusul in brate, nu am experienta cu luatul in brate de copii mici si mie cam frica lol.

• Publicitate
  • + Raspunde la acest subiect
    Pagina 1 din 155
    1 2 3 11 51 101 ... UltimulUltimul

Subiecte asemănătoare

1. Indatoririle nasilor in organizarea nuntii
      De Dorinic in forum Nasii de cununie
      Răspunsuri: 1178
      Ultimul mesaj: 13.04.2014, 22:38:00
    2. Indatoririle mamei la botez
      De GabitzaBulinuta in forum Totul despre botez
      Răspunsuri: 23
      Ultimul mesaj: 12.10.2013, 14:10:14
    3. Lumanare pentru botez: modele, ce facem cu ea dupa botez
      De tweety82 in forum Totul despre botez
      Răspunsuri: 426
      Ultimul mesaj: 13.09.2013, 12:25:39
    4. Răspunsuri: 52
      Ultimul mesaj: 06.03.2013, 19:59:12
    5. Care sunt indatoririle nasilor in Constanta?
      De aroma_de_portocale in forum Traditii locale
      Răspunsuri: 71
      Ultimul mesaj: 20.02.2013, 19:43:16

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
    • Nu poti adauga raspunsuri
    • Nu poti adauga atasamente
    • Nu poti edita mesajele