Totul despre muzica in Mures
+ Raspunde la acest subiect
Pagina 1 din 51
1 2 3 11 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 403
    Inregistrat
    17.09.2007
    Data nuntii
    22/08/2009
    Biserica
    Catolica
    Restaurant
    Brasov, Club Rotmans

Post Totul despre muzica in Mures

buna fetelor,

m-am gandit ca in zona mures ati fost la mult mai multe nunti cu miri unguri si romani. sincer eu nu am fost la nici o nunta. dar au mei au fost la o nunta 90% ungureasca si s-au simtiti stingheri, dar cu siguranta acelasi lucru se intampla si invers.
    vreau sa fac tot posibilul ca toti invitatii sa se simta cat mai bine, si va cer sfatul si sa scrieti ce idei aveti pentru a fi bine.
    mai am o nelamurire? am vorbit cu o formatie din sfantu gheorghe care va aduce si pe cineva pentru populara, nu am semnat nici un contract cu ei, le-am dat un avans simbolic si ne-au notat in agenda. se practica sa nu se semneze contract?

mersi

Inregistrat
    02.08.2008
    Data nuntii
    14/02/2009
    Biserica
    Ms
    Restaurant
    Ms

Implicit Re: muzica la nunta - ungureasca si romaneasca

Citat Postat de johne Vezi mesajul
    buna fetelor,

m-am gandit ca in zona mures ati fost la mult mai multe nunti cu miri unguri si romani. sincer eu nu am fost la nici o nunta. dar au mei au fost la o nunta 90% ungureasca si s-au simtiti stingheri, dar cu siguranta acelasi lucru se intampla si invers.
    vreau sa fac tot posibilul ca toti invitatii sa se simta cat mai bine, si va cer sfatul si sa scrieti ce idei aveti pentru a fi bine.
    mai am o nelamurire? am vorbit cu o formatie din sfantu gheorghe care va aduce si pe cineva pentru populara, nu am semnat nici un contract cu ei, le-am dat un avans simbolic si ne-au notat in agenda. se practica sa nu se semneze contract?

mersi

Buna!
    Si noi o sa avem nunta mixta si avem acesi griji ca si voi! Nu vreau ca invitatii din partea lui sa se simta prost!
    In primul rand ma gandesc ca deja obiceiurile,meniurile sunt diverse(el ii di Focsani) si o sa fie ceva neobisnuit pentru ei!
    Noi am incheiet un contract cu un DJ pentru ca pana la urma am ajuns la concluzia ca ii cea mai buna varianta!Asa ca am stabilit cu DJ-ul sa puna muzica pentru toti,chiar daca din partea lui o sa vina mai putini invitati dar eu vreau sa-i respect si sa-i fac sa se simta cat mai bine!
    Imi bat capul tot timpul cum sa facem sa fie bine pentru toti si sa se simta si ei "ca acasa"!
    Sper ca pana la urma o sa fie bine!

Mutanta mica: ANA pozitiv,heterozigot protrombina factor 2 si mamica fericita unui bebe de clexane!

Inregistrat
    05.10.2007
    Data nuntii
    00/00/0000
    Biserica
    .
    Restaurant
    .

buna fetelor,

mersi
    se mai practica.......si asa ceva...

Inregistrat
    23.03.2007
    Data nuntii
    02/06/2007
    Biserica
    catedrala mare ortodoxa+biserica reformata
    Restaurant
    15-11 (complex weekend) Targu-Mures

Noi am avut nunta mixta,eu romanca , el maghiar, dar chiar nu au fost probleme de genul acesta...totul e sa gasiti o formatie care sa stie sa cante in ambele limbi,sa stie sa dozeze melodiile romanesti cu cele unguresti.

Inregistrat
    17.09.2007
    Data nuntii
    22/08/2009
    Biserica
    Catolica
    Restaurant
    Brasov, Club Rotmans

Citat Postat de dacaunico Vezi mesajul
    Noi am avut nunta mixta,eu romanca , el maghiar, dar chiar nu au fost probleme de genul acesta...totul e sa gasiti o formatie care sa stie sa cante in ambele limbi,sa stie sa dozeze melodiile romanesti cu cele unguresti.
    mersi de raspunsuri..
    o sa prezint proportia demografica a invitatilor formatiei ... la o privire mai atenta o sa fie numai 20% maghiari... 10% ardeleni si restul munteni (buzau, braila) si moldoveni asezati in brasov ..

6. Publicitate
    Inregistrat
    15.04.2008
    Data nuntii
    07/09/2008
    Biserica
    Sf Ana
    Restaurant
    Targu Mures

Buna fetelor
    Si noi am fost cam in aceeasi situatie, eu romanca, el maghiar...
    In primul rand, fara sa vreau sa va dezamagesc, pe toata lumea nu veti putea multumi ... Asta e din pacate purul adevar.
    Acum situatia noastra a fost un pic diferita, in ideea in care eu am crescut cu Frank Sinatra, Elvis Presley, etc, el a crescut cu Frank Sinatra, The Beatles, etc. Pentru noi alegerea muzicii a fost fireasca, naturala, nu am avut muzica populara, nu din snobie ci pentru ca asta e muzica pe care ne simtim bine, asa sunt si parintii nostrii. In concluzie nu am avut muzica romaneasca si/sau ungureasca, am avut muzica pe care ne-am, simtit bine, iar invitatii nostrii, 99% din ei, exceptie facand eternii carcotasi , au apreciat schimbarea si diferenta fata de nuntile la care au mai fost.
    In afara de asta ce am facut sa se simta bine ambele parti? Am avut grija ca rugaciunea de la inceput sa fie spua bilingv, am avut grija ca slujba de la biserica catolica sa fie bilingva ca si invitatii mei sa priceapa ceva, meniurile de pe masa au fost in limba romana pentru invitatii mei si in limba maghiara pentru ai lui, invitatiile la nunta au fost la fel concepute.
    In principal cred ca detaliile conteaza tare mult si daca nu stii cum sa faci, poti oricand sa te gandesti cum ai face pentru tine, daca tu ai fi invitatul.
    Pentru noi a iesit Foarte bine, a fost nunta pe care am visat-o amandoi. Mai mult de atat nu cred ca conteaza.
    Daca va mai pot ajuta cu detalii, dati un semn de viata si spor la organizare

Inregistrat
    02.08.2008
    Data nuntii
    14/02/2009
    Biserica
    Ms
    Restaurant
    Ms

mersi de raspunsuri..
    o sa prezint proportia demografica a invitatilor formatiei ... la o privire mai atenta o sa fie numai 20% maghiari... 10% ardeleni si restul munteni (buzau, braila) si moldoveni asezati in brasov ..

Draga mea pana la urma sigur ca o sa fie si la noi bine si o sa gasim o solutie optima sa impacam pe toata lumea!
    La noi o sa fie circa 30%moldoveni,60% maghiari si 10%italieni!

Mutanta mica: ANA pozitiv,heterozigot protrombina factor 2 si mamica fericita unui bebe de clexane!

Inregistrat
    17.09.2007
    Data nuntii
    22/08/2009
    Biserica
    Catolica
    Restaurant
    Brasov, Club Rotmans

Citat Postat de cristina2002 Vezi mesajul
    Buna fetelor
    Si noi am fost cam in aceeasi situatie, eu romanca, el maghiar...
    In primul rand, fara sa vreau sa va dezamagesc, pe toata lumea nu veti putea multumi ... Asta e din pacate purul adevar.
    Acum situatia noastra a fost un pic diferita, in ideea in care eu am crescut cu Frank Sinatra, Elvis Presley, etc, el a crescut cu Frank Sinatra, The Beatles, etc. Pentru noi alegerea muzicii a fost fireasca, naturala, nu am avut muzica populara, nu din snobie ci pentru ca asta e muzica pe care ne simtim bine, asa sunt si parintii nostrii. In concluzie nu am avut muzica romaneasca si/sau ungureasca, am avut muzica pe care ne-am, simtit bine, iar invitatii nostrii, 99% din ei, exceptie facand eternii carcotasi , au apreciat schimbarea si diferenta fata de nuntile la care au mai fost.
    In afara de asta ce am facut sa se simta bine ambele parti? Am avut grija ca rugaciunea de la inceput sa fie spua bilingv, am avut grija ca slujba de la biserica catolica sa fie bilingva ca si invitatii mei sa priceapa ceva, meniurile de pe masa au fost in limba romana pentru invitatii mei si in limba maghiara pentru ai lui, invitatiile la nunta au fost la fel concepute.
    In principal cred ca detaliile conteaza tare mult si daca nu stii cum sa faci, poti oricand sa te gandesti cum ai face pentru tine, daca tu ai fi invitatul.
    Pentru noi a iesit Foarte bine, a fost nunta pe care am visat-o amandoi. Mai mult de atat nu cred ca conteaza.
    Daca va mai pot ajuta cu detalii, dati un semn de viata si spor la organizare
    foarte detaliat raspunsul,
    am retinut si voi aplica - formatia sa cante muzica internationala cunoscuta de toata lumea (asta a fost idee discutata si cu formatia cand am batut palma), muzica populara sa fie prea putin predominanta,
    am auzit o melodie rock-roll ungureasca - foarte antrenanta si depaseste clar granitele limbii ..
    atentie pentru detalii, invitatii in limba maghiara pentru cei maghiari, slujba bilingva.
    un lucru pe care e important si era sincer sa il uit- rugaciunea de la inceput. poate si datorita faptului ca la multe nunti nu am fost de la inceput la nunta, nu am auzit rugaciunea, iar la ultima nu a fost..

Citat Postat de Orsolya Vezi mesajul
    Draga mea pana la urma sigur ca o sa fie si la noi bine si o sa gasim o solutie optima sa impacam pe toata lumea!
    La noi o sa fie circa 30%moldoveni,60% maghiari si 10%italieni!
    tot muzica internationala este solutia,
    verisoara mea a avut nunta 10% italieni, restul moldoveni asezati in italia.. italienii au fost impresionati de energia romanilor si cat de mult danseaza, dar fiind numai populara.. ar fi putut sa fie mai bine ...
    mersi mult
    Ultima editare de johne : 27.10.2008 14:38:32 Motiv: adaos

• Publicitate
  • + Raspunde la acest subiect
    Pagina 1 din 51
    1 2 3 11 ... UltimulUltimul

Subiecte asemănătoare

1. Totul despre muzica in Constanta
      De andreea_cristina in forum Servicii si furnizori
      Răspunsuri: 2547
      Ultimul mesaj: 17.11.2014, 21:05:55
    2. Totul despre muzica in Galati