Pasaport pentru copil
+ Raspunde la acest subiect
Pagina 1 din 13
1 2 3 11 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 103
    Inregistrat
    05.09.2007
    Data nuntii
    26/10/2007
    Biserica
    --
    Restaurant
    --

Implicit Pasaport pentru copil

Ce fac cu bebita mea peste o luna cand plecam in vacanta? Avem nevoie de pasaport special pentru ea, e trecuta pe pasaportul parintilor? Oare are nevoie, avand in vedere ca mergem doar in tari EU? Are cineva experienta in sensul asta?

O sa merg sa intreb si la serviciul pasapoarte, dar sper sa ma duc cat de cat pregatita cu acte, poze etc.

Inregistrat
    03.08.2007
    Data nuntii
    00/00/0000
    Biserica
    -
    Restaurant
    -

Implicit Re: pasaport pentru copil

Citat Postat de silviush26 Vezi mesajul
    Ce fac cu bebita mea peste o luna cand plecam in vacanta? Avem nevoie de pasaport special pentru ea, e trecuta pe pasaportul parintilor? Oare are nevoie, avand in vedere ca mergem doar in tari EU? Are cineva experienta in sensul asta?

O sa merg sa intreb si la serviciul pasapoarte, dar sper sa ma duc cat de cat pregatita cu acte, poze etc.
    eu stiu ca are nevoie de pasaport sau sa fie trecuta pe unul sau ambele dintre pasapoartele parintilor.
    info: http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/index7.htm

Inregistrat
    27.02.2007
    Data nuntii
    13/10/2007
    Biserica
    Basilica Romano Catolica
    Restaurant
    Baile Felix-Hotel International

Citat Postat de silviush26 Vezi mesajul

Trebuie sigur ceva pasaport. Ori unul al ei, ori o treceti la unul din voi (in cazul asta costa vreo 15 ron si-l elibereaza in 2 ore) Asta stiu de la cosmeticiana mea care a iesit din tara cu bebele.

Inregistrat
    26.01.2007
    Data nuntii
    21/04/2007
    Biserica
    In aer liber
    Restaurant
    Bucuresti

Noi l-am trecut pe bb pe pasaportul lui tati:3 lei taxa consulara si 3 lei taxa de includere,se platesc la CEC.Plecam in 2 saptamani,abia astept!

Vlad si Sophia

Inregistrat
    01.07.2006
    Data nuntii
    23/09/2006
    Biserica
    Sf Petru si Pavel
    Restaurant
    Ploiesti, Primavera

Si noi tot pe pasaportul sotului l-am trecut. Dar am schimbat si pasaportul sotului tot atunci asa ca am platit doar taxele pt pasaportul lui. Ne-au trebuit certificatul copilului, copie dupa el, buletinele noastre, copii dupa ele si am completat acolo o cerere si o declaratie pe care eu am semnat-o in fata d-lui de acolo, ca sunt de acord sa il trec pe pasaportul sotului. Sper ca nu am uitat ceva. Din cate stiu poti sa ii faci tu poze bebe-lui acasa, dar noi l-am dus acolo, ca mi s-a parut complicat sa ii fac acasa, poate ziceau ca nu sunt bune....A mers destul de bine, dupa noi se cam aglomerase. Este gata in 7 zile, regim normal, sau in 2 ore la urgenta.

6. Publicitate
    Inregistrat
    14.08.2006
    Data nuntii
    30/09/2006
    Biserica
    Sf. Gheorghe
    Restaurant
    Crasmarita din Bz

ce bine ca mi-ati amintit ca merg maine sa iau pasaportul lui bebe. am trecut-o la mine, desi cred ca va trebui sa ii facem pasap ei separat cand vom aplica de viza de state. stie cineva mai exact daca ii tre pasap separat sau e ok si la unul din parinti? pt ca stiu ca viza se acorda individual. poza i-au facut ei. am tinut-o eu si tati rastignita si nenea a strigat-o pe nume si gata, a zambit. sa vedem ce fata o sa aiba.

Inregistrat
    26.01.2007
    Data nuntii
    21/04/2007
    Biserica
    In aer liber
    Restaurant
    Bucuresti

Citat Postat de otilix Vezi mesajul
    ce bine ca mi-ati amintit ca merg maine sa iau pasaportul lui bebe. am trecut-o la mine, desi cred ca va trebui sa ii facem pasap ei separat cand vom aplica de viza de state. stie cineva mai exact daca ii tre pasap separat sau e ok si la unul din parinti? pt ca stiu ca viza se acorda individual. poza i-au facut ei. am tinut-o eu si tati rastignita si nenea a strigat-o pe nume si gata, a zambit. sa vedem ce fata o sa aiba.
    Pai cand ti se da viza te intreaba de ce pleci,cat stai.....ca nu care cumva sa ramai acolo.Asa ca nu cred ca e necesar pasaport individual.Intreaba cand il ridici.

Vlad si Sophia

Inregistrat
    05.09.2007
    Data nuntii
    26/10/2007
    Biserica
    --
    Restaurant
    --

Multumesc frumos de raspunsuri!
    Haideti sa va povestesc si eu, dupa ce am fost pe acolo
    Pentru includerea intr-un pasaport deja existent: numai la pasapoarte in Nicolae Iorga, in corpul B daca aveti poze deja facute, in corpul C pentru facut poze. In perioada asta e o groaza de lume pe acolo, nervi si celelalte.. In corpul C se sta la o coada de vreo 20 de copii, iar la fiecare se sta cam 20 minute. In corpul B stai cam 3 ore la coada. Acte necesare: certificat copil plus copie, carti de identitate ambii parinti plus copii dupa ele, taxe la CEC (doua!) a cate 3 lei fiecare, una pe numele parintelui, alta pe numele copilului, 2 poze 2.5 x 3.5 cm, musai cu chenar alb in jur
    Cea mai eleganta solutie in cazul de fata e sa faci pasaportul de nou, la sectia de politie de care apartii si sa ceri si includerea copilului..
    In orice caz.. daca va apucati de asa ceva.. va doresc nervi de otel!

• Publicitate
  • + Raspunde la acest subiect
    Pagina 1 din 13
    1 2 3 11 ... UltimulUltimul

Subiecte asemănătoare

1. Ce varsta vi se pare potrivita pentru a avea un copil???
      De Tzitzi_mic in forum Discutii despre cuplu
      Răspunsuri: 1024
      Ultimul mesaj: 21.01.2014, 22:24:46
    2. Indatoririle "moasei" copilului
      De dany78 in forum Totul despre botez
      Răspunsuri: 34
      Ultimul mesaj: 14.01.2014, 12:20:00
    3. Răspunsuri: 39
      Ultimul mesaj: 07.11.2013, 15:41:44
    4. Cariera Sau/si Copil..?
      De RUCKSI in forum Subiecte arhivate
      Răspunsuri: 57