Sfat de pediatru...
+ Raspunde la acest subiect
Pagina 1 din 79
1 2 3 11 51 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 625
    Inregistrat
    30.11.2006
    Data nuntii
    06/10/2007
    Biserica
    Sf Spiridon cel Nou
    Restaurant
    Bucuresti - HoJo - Platinum

Implicit Sfat de pediatru...

Buna!

Ca multe dintre voi, am migrat si eu, de la topicurile despre nunta, la cele despre copii. Si asta nu numai pentru ca imi doresc si eu copii, la un moment dat, ci pentru ca practic aceasta meserie minunta si mi se pare normal sa impartasesc din experienta mea.
    Citesc de multe ori topicurile si gasesc probleme sau neintelegeri ale anumitor subiecte, asa ca m-am gandit ca ar fi bine sa pot sa va raspund mai direct la acestea.

Iata cateva exemple;
    - siropul de tuse este absolut CONTRAINDICAT copiilor sub 2 ani. Sub absolut nici o forma. Pentru copii intre 2-5 ani - este indicat cu precautie, adica studiile care arata siguranta lor la aceasta grupa de varsta inca nu s-au finalizat. Pot oferi articole de referinta celor interesate.

- eu stiu cam care este schema de vaccinare a ministerului sanatatii (cel putin in 2005) si mai stiu ca pe piata romaneasca se gasesc toate vaccinurile din strainatate. Asa ca daca va permiteti - si bine ar fi sa o faceti - recomand o schema completa de vaccinare care sa includa vaccinul pentru Pneumococ ( la 2,4,6 luni si 15 luni), pentru Hemophilus influenzae ( la 2,4,6 si 12-15 luni), Rotarix sau Rotateq (pentru rotavirus), vaccinul pentru varicella (la 12-15 luni). Cred ca pretul pentru toate aceste dose trece de 10 mil.

Aceste vaccinuri acopera cea mai mare parte a infectiilor copilului si sunt extrem de eficiente. Au scazut foarte mult mortalitatea si morbiditatea infantila in SUA. Astfel scade cu 60-80% nevoia de tratament cu antibiotice, pentru ca majoritatea infectiilor pe care le face un copil vaccinat sunt virale si nu necesita decat tratament suportiv. Este un efort financiar mare, dar eu cred ca merita.

astept intrebari sau sugestii

Diana

Inregistrat
    21.01.2007
    Data nuntii
    03/06/2007
    Biserica
    Manastire
    Restaurant
    Cluj-Napoca,Belvedere

Implicit Re: Sfat de pediatru...

Citat Postat de tweety_doc Vezi mesajul
    Buna!

Ca multe dintre voi, am migrat si eu, de la topicurile despre nunta, la cele despre copii. Si asta nu numai pentru ca imi doresc si eu copii, la un moment dat, ci pentru ca practic aceasta meserie minunta si mi se pare normal sa impartasesc din experienta mea.
    Citesc de multe ori topicurile si gasesc probleme sau neintelegeri ale anumitor subiecte, asa ca m-am gandit ca ar fi bine sa pot sa va raspund mai direct la acestea.

Iata cateva exemple;
    - siropul de tuse este absolut CONTRAINDICAT copiilor sub 2 ani. Sub absolut nici o forma. Pentru copii intre 2-5 ani - este indicat cu precautie, adica studiile care arata siguranta lor la aceasta grupa de varsta inca nu s-au finalizat. Pot oferi articole de referinta celor interesate.

- eu stiu cam care este schema de vaccinare a ministerului sanatatii (cel putin in 2005) si mai stiu ca pe piata romaneasca se gasesc toate vaccinurile din strainatate. Asa ca daca va permiteti - si bine ar fi sa o faceti - recomand o schema completa de vaccinare care sa includa vaccinul pentru Pneumococ ( la 2,4,6 luni si 15 luni), pentru Hemophilus influenzae ( la 2,4,6 si 12-15 luni), Rotarix sau Rotateq (pentru rotavirus), vaccinul pentru varicella (la 12-15 luni). Cred ca pretul pentru toate aceste dose trece de 10 mil.

Aceste vaccinuri acopera cea mai mare parte a infectiilor copilului si sunt extrem de eficiente. Au scazut foarte mult mortalitatea si morbiditatea infantila in SUA. Astfel scade cu 60-80% nevoia de tratament cu antibiotice, pentru ca majoritatea infectiilor pe care le face un copil vaccinat sunt virale si nu necesita decat tratament suportiv. Este un efort financiar mare, dar eu cred ca merita.

Diana
    deci cele ,mentionate sunt vaccinuri suplimentare care le facem contra cost? eu le-am notat.......care sunt si cele obligatorii si cand se fac(stiu ca in spital dupa nastere se fac 2 parca....apoi la 2 luni?).......eu zic daca nu e prea greu sa facem o lista in ordinea vartei si cu vaccinul aferent (cel oblig si cel optional)
    Ms din suflet pt sfaturi,cred ca vei fi asaltata de intrebari....

Inregistrat
    01.05.2007
    Data nuntii
    26/07/2003
    Biserica
    Mehala
    Restaurant
    Timisoara, Hotel 2000

Buna!

Iata cateva exemple;

Diana
    siropul de tuse e interzis? care sirop, toate? si daca bebe tuseste, ce medicament se prescrie?
    Karla a luat pana acum Stodal si Eurespal....

Inregistrat
    30.11.2006
    Data nuntii
    06/10/2007
    Biserica
    Sf Spiridon cel Nou
    Restaurant

Citat Postat de anomis82 Vezi mesajul
    siropul de tuse e interzis? care sirop, toate? si daca bebe tuseste, ce medicament se prescrie?
    Karla a luat pana acum Stodal si Eurespal....
    Produsele naturiste de genul Stodal sau altele (pana si clasicul sirop de patlagina) nu produc efecte adverse prea multe, dar nici nu sunt foarte eficiente. Din cate stiu eu nu exista studii controlate care se compare simptomele copiilor care nu iau si ale celor care iau siropuri de tuse de acest gen.

Nici cu Eurespal-ul nu sunt foarte convinsa, si are un ingredient activ a carui siguranta la copii e indoielnica.

Dar trebuie sa fac o precizare - sunt anumite siropuri care contin antihistaminice si acestea sunt cele mai perioculoase. De exemplu Robitussin care stiu ca e pe piata romaneasca. Eu nu prea sunt familiarizata cu denumirile comerciale din Romania, asa ca nu prea stiu mai multe exemple, dar stiu care e una din substantele active de care trebuie sa va feriti - dextrometorphan.

Ceea ce recomand eu de obicei sunt multe, multe lichide, calde in general, umidificator cu aer rece sau cald (atentie la arsuri), inlaturarea secretilor nasale cat mai bine posibil. Din cate am citit eu pana si mierea (dupa varsta 1 an) este mai eficienta decat multe din siropurile de tuse.

Stiu ca nu este usor, si de multe ori parintii cauta un tratament minune care sa le faca copilul bine imediat. Din pacate nu exista garantii in nimic, si in fiecare zi sunt descoperite reactii adverese si complicatii ale medicamentelor. De aceea, eu cred ca trebuie multa rabdare si perseverenta, mai ales cu copii foarte mici.

Un exemplu este comunicatul de presa de pe CNN http://www.cnn.com/2008/HEALTH/01/17...rup/index.html

5. Tu (si poate el) in revista Miresici
    Inregistrat
    20.12.2006
    Data nuntii
    00/00/2000
    Biserica
    ...
    Restaurant
    ...

Tweety,stiu ca vaccinurile se fac si in functie de greutatea copilului.daca nu atrecut peste un anumit prag se amana,asa-i?
    ptr vaccinurile de 4 luni care ar fi pragul de greutate?

7. Publicitate
    Inregistrat
    30.11.2006
    Data nuntii
    06/10/2007
    Biserica
    Sf Spiridon cel Nou
    Restaurant

Citat Postat de diannaa Vezi mesajul
    deci cele ,mentionate sunt vaccinuri suplimentare care le facem contra cost? eu le-am notat.......care sunt si cele obligatorii si cand se fac(stiu ca in spital dupa nastere se fac 2 parca....apoi la 2 luni?).......eu zic daca nu e prea greu sa facem o lista in ordinea vartei si cu vaccinul aferent (cel oblig si cel optional)
    Ms din suflet pt sfaturi,cred ca vei fi asaltata de intrebari....
    schema de vaccinare e astfel

Nastere: BCG + hep B (obligatorii)

2 luni: hep B, Polio oral, DTap ( obligatorii) + Pneumococ, Hemophilus, Rotateq (optionale)

4 luni: Polio Oral, DTaP (obligatorii) + Pneumococ, hemoph, Rotateq (optinal)

6 luni: hep B, Polio Oral, DTaP (obligatorii) + Pneumococ, hemph, Rotateq (optional)

(intre 6 luni si 5 ani, in fiecare an, intre Oct- Martie - copilul poate sa primeasca optional vaccin antigripal. In primul an in care copilul primeste vaccin antigripal - se dau 2 doze la diferenta de 4-6 saptamani)

12-15 luni: Polio, DTaP, ROR (obligatorii) + pneumococ, hemoph, varicella (optionale)

Daca copilul a depasit varsta respectiva si vreti sa il/o vaccinati, vaccinul pentru pneumococ se poate administra intre 2 ani si 5 ani sub forma unei singure doze.
    Cel pentru hemophilus - daca vaccinarea nu s-a facut pana la 15 luni - trebuie numai 1 doza (aici nu sunt foarte sigura, dar ma documentez)
    Rotateq - pentru diareea cauzata de rotavirus, nu se da dupa 12 saptamani, daca nu s-a inceput pana atunci.

Sper ca e clar, sunt multe reguli care trebuie respectate astfel incat immunitatea obtinuta in urma vaccinarii sa fie maxima.

Inregistrat
    30.11.2006
    Data nuntii
    06/10/2007
    Biserica
    Sf Spiridon cel Nou
    Restaurant

Citat Postat de CristinaNK Vezi mesajul
    Tweety,stiu ca vaccinurile se fac si in functie de greutatea copilului.daca nu atrecut peste un anumit prag se amana,asa-i?
    ptr vaccinurile de 4 luni care ar fi pragul de greutate?
    Daca copilul nu e prematur, nu este nici o regula de greutate.
    Singura regula de care stiu eu este ca la nounascuti nu se da vaccinul de hepatita B decat daca au trecut de 2000 gr (si asta se aplica la prematuri pentru ca cei la termen au sigur peste 2000 gr)

Ai fi surprinsa sa afli cat de putine contraindicatii de vaccinare exista, si greutatea nu este una dintre ele. NU ar trebui sa asculti nici un pediatru care iti spune asta. Vaccinarea este o prioritate absoluta pentru ca in final salveaza vieti.

Inregistrat
    26.06.2007
    Data nuntii
    04/06/2005
    Biserica
    sf. ilie
    Restaurant
    Bucuresti

Buna!

Iata cateva exemple;

Diana

Buna , Diana !
    Este bun subiectul, cu sfaturi strict medicale ! Ar trebuii sa avem si un jurist/ a sa ne lamureasca cu toate hartogariile.

In Romania, daca intrebi 3 medici despre ceva, vei avea 3 raspunsuri total diferite....si fiecare considera ca este cel bun.
    De curand, i am facut analizele lui Mihnea si are PDW 17.9 si limitele am inteles ca ar fi 12 -16.5.
    Vom merge si la medicul nostru, dar informativ imi poti spune ce inseamna? Care ar fi cauza/ le ? Efectele ?
    Mersi !

PS. Offf topic...Frumoase poze...si inedit " valsul " miriilor !
    WORKSHOPURI PENTRU PARINTI

• Publicitate
  • + Raspunde la acest subiect
    Pagina 1 din 79
    1 2 3 11 51 ... UltimulUltimul

Subiecte asemănătoare

1. Sedinta foto la nunta
      De noramadalina in forum Foto & Video
      Răspunsuri: 381
      Ultimul mesaj: 26.10.2014, 20:24:25
    2. un sfat in ultima clipa
      De doraimee in forum Subiecte arhivate