LIPOMUL...stiti de la ce apare?
+ Raspunde la acest subiect
Pagina 1 din 3
1 2 3 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 19
    Inregistrat
    10.04.2008
    Data nuntii
    31/01/1776
    Biserica
    AAAi
    Restaurant
    -

Wink LIPOMUL...stiti de la ce apare?

Fetelor,ajutati-ma,acum 1 luna m-am operat de un lipom(un fel de punga de grasime )la subrat.nu a fost dureros doar ca era inestetic.problema e ca nu stiu de la ce a aparut pt ca ,grasa nu sunt.si nici medicul nu a vrut sa-mi spuna mi-a raspuns pur si simplu:nu stiu ce ai mai avut?sunt curioasa,si dac mai e cineva in situatia mea:operati-va e simplu si nedureros cel putin in cazul meu va poop si nu ma ocoliti.

Inregistrat
    07.02.2005
    Data nuntii
    00/00/0000
    Biserica
    -
    Restaurant
    -

Exclamation Re: LIPOMUL...stiti de la ce apare?

uite, am gasit un articol, sper sa te ajute:

"Generalitati

Lipomul este o proliferare a celulelor tesutului adipos intr-o capsula fibroasa si subtire, ce se gaseste, de obicei, chiar sub piele. Lipoamele se afla, de cele mai multe ori, la nivelul trunchiului, gatului, soldurilor, partii superioare a bratelor sau axila, dar pot aparea oriunde la nivelul corpului. Pot aparea in acelasi timp unul sau mai multe lipoame. Lipomul este cea mai comuna formatiune benigna a tesutului celular.

Cauze

Cauza aparitiei lipomului nu este pe deplin inteleasa, dar tendinta de aparitie a acestuia se mosteneste. O mica leziune poate duce la dezvoltarea acestei formatiuni. Obezitatea nu duce la aparitia lipoamelor.

Simptome

De obicei, lipomul:
    - este mic, de la 1 la 3 cm, si se simte chiar sub piele
    - este mobil, are o consistenta moale, gelatinoasa
    - nu este dureros
    - ramane la aceeasi marime mult timp sau creste foarte incet.
    De obicei, cel mai neplacut simptom este localizarea sau cresterea in marime a lipomului, care face ca acesta sa fie vizibil.

Diagnostic

Lipomul este diagnosticat doar prin simpla lui aparitie, dar medicul poate dori sa-l extirpe pentru a fi sigur ca nu este de natura canceroasa.

Tratament

In general, lipomul nu necesita un anumit tratament. Deoarece lipomul nu este o tumora canceroasa si nu poate deveni de natura canceroasa, nu este necesara eliminarea lui. Nu se cunoaste inca un tratament pentru prevenirea aparitiei lipoamelor sau pentru prevenirea cresterii acestora.

Lipomul poate fi extirpat chirurgical daca simptomele se agraveaza, cum ar fi in cazurile in care lipomul:
    - devine dureros sau sensibil
    - se infecteaza in mod repetat
    - supureaza
    - intervine in miscare sau in functionalitatea locului respectiv
    - creste in marime
    - devine neplacut estetic sau deranjeaza.

Cele mai multe lipoame pot fi indepartate in cabinetul medicului sau intr-un centru de chirurgie. Medicul va injecta un anestezic local in jurul lipomului, va face o incizie la nivelul pielii, va indeparta lipomul, apoi va inchide incizia prin suturare. Daca lipomul este intr-o zona a corpului care nu poate fi usor abordabila, doar printr-o simpla incizie a pielii, lipomul va putea fi extirpat intr-o sala de operatii sub anestezie generala.

Factori de risc

Lipomul poate aparea la orice varsta, dar mult mai frecvent la cei de varsta medie. Lipoame singulare pot aparea cu aceeasi frecventa atat la femei cat si la barbati. Lipoamele multiple pot aparea mult mai frecvent la barbati.
    "

Inregistrat
    20.06.2006
    Data nuntii
    03/09/2006
    Biserica
    Biserica Betel din Medias
    Restaurant
    Medias

Implicit Re: LIPOMUL...stiti de la ce apare?

si eu am avut unul la gat...deci si mai inestetic. M-am operat in Israel(acolo locuiam pe atunci)..si doctorul mi-a zis ca e din nastere..si se poate dezvolta sau nu.
    am citit in articolul de mai sus ca de obicei se face anestezie locala..mie mi-a facut generala si operatia a durat cam 2 ore..trebuia sa dureze mai putin ddar a fost mare. Acuma abia se mai vede operatia pt ca m-a taiat pe linia gatului.

Inregistrat
    10.04.2008
    Data nuntii
    31/01/1776
    Biserica
    AAAi
    Restaurant
    -

Citat Postat de anuca_m Vezi mesajul
    si eu am avut unul la gat...deci si mai inestetic. M-am operat in Israel(acolo locuiam pe atunci)..si doctorul mi-a zis ca e din nastere..si se poate dezvolta sau nu.
    am citit in articolul de mai sus ca de obicei se face anestezie locala..mie mi-a facut generala si operatia a durat cam 2 ore..trebuia sa dureze mai putin ddar a fost mare. Acuma abia se mai vede operatia pt ca m-a taiat pe linia gatului.
    da eu l-am avut la subrat si mi-a facut anestezie doar in locul acela a durat cam 20 de minute operatia si partea buna e ca nu m-a durut absolut deloc dupa ce atrecut anestezia si nnu numai nici in zilele ce au urmat...pute-am chiar sa dorm pe partea stanga unde am avut-o.am avut un happy end

Inregistrat
    10.04.2008
    Data nuntii
    31/01/1776
    Biserica
    AAAi
    Restaurant
    -

Citat Postat de mam Vezi mesajul
    uite, am gasit un articol, sper sa te ajute:

"Generalitati

Lipomul este o proliferare a celulelor tesutului adipos intr-o capsula fibroasa si subtire, ce se gaseste, de obicei, chiar sub piele. Lipoamele se afla, de cele mai multe ori, la nivelul trunchiului, gatului, soldurilor, partii superioare a bratelor sau axila, dar pot aparea oriunde la nivelul corpului. Pot aparea in acelasi timp unul sau mai multe lipoame. Lipomul este cea mai comuna formatiune benigna a tesutului celular.

Cauze

Cauza aparitiei lipomului nu este pe deplin inteleasa, dar tendinta de aparitie a acestuia se mosteneste. O mica leziune poate duce la dezvoltarea acestei formatiuni. Obezitatea nu duce la aparitia lipoamelor.

Simptome

De obicei, lipomul:
    - este mic, de la 1 la 3 cm, si se simte chiar sub piele
    - este mobil, are o consistenta moale, gelatinoasa
    - nu este dureros
    - ramane la aceeasi marime mult timp sau creste foarte incet.
    De obicei, cel mai neplacut simptom este localizarea sau cresterea in marime a lipomului, care face ca acesta sa fie vizibil.

Diagnostic

Lipomul este diagnosticat doar prin simpla lui aparitie, dar medicul poate dori sa-l extirpe pentru a fi sigur ca nu este de natura canceroasa.

Tratament

In general, lipomul nu necesita un anumit tratament. Deoarece lipomul nu este o tumora canceroasa si nu poate deveni de natura canceroasa, nu este necesara eliminarea lui. Nu se cunoaste inca un tratament pentru prevenirea aparitiei lipoamelor sau pentru prevenirea cresterii acestora.

Lipomul poate fi extirpat chirurgical daca simptomele se agraveaza, cum ar fi in cazurile in care lipomul:
    - devine dureros sau sensibil
    - se infecteaza in mod repetat
    - supureaza
    - intervine in miscare sau in functionalitatea locului respectiv
    - creste in marime
    - devine neplacut estetic sau deranjeaza.

Cele mai multe lipoame pot fi indepartate in cabinetul medicului sau intr-un centru de chirurgie. Medicul va injecta un anestezic local in jurul lipomului, va face o incizie la nivelul pielii, va indeparta lipomul, apoi va inchide incizia prin suturare. Daca lipomul este intr-o zona a corpului care nu poate fi usor abordabila, doar printr-o simpla incizie a pielii, lipomul va putea fi extirpat intr-o sala de operatii sub anestezie generala.

Factori de risc

Lipomul poate aparea la orice varsta, dar mult mai frecvent la cei de varsta medie. Lipoame singulare pot aparea cu aceeasi frecventa atat la femei cat si la barbati. Lipoamele multiple pot aparea mult mai frecvent la barbati."
    multumesc pentru informatie acum sunt lamurita chiar nu stiam nimik despre asta....

6. Publicitate
    Inregistrat
    09.01.2007
    Data nuntii
    00/00/2000
    Biserica
    000
    Restaurant
    000

Citat Postat de adina_300905 Vezi mesajul
    Fetelor,ajutati-ma,acum 1 luna m-am operat de un lipom(un fel de punga de grasime )la subrat.nu a fost dureros doar ca era inestetic.problema e ca nu stiu de la ce a aparut pt ca ,grasa nu sunt.si nici medicul nu a vrut sa-mi spuna mi-a raspuns pur si simplu:nu stiu ce ai mai avut?sunt curioasa,si dac mai e cineva in situatia mea:operati-va e simplu si nedureros cel putin in cazul meu va poop si nu ma ocoliti.
    lipomul se mosteneste, bunica mea a avut in cap, vreo cativa..............a avut si mama ..............ea s-a operat si i-au aparut iar, se opereaza cam o data pe an............problema cea mare e ca am si eu, tot in cap , momentan sunt foarte mici, abia se simt la palpare, sunt ca niste cosuri................o sa se mareasca si ai mei...............dar doctorul i-a spus mamei ca daca nu-i zgandari nu se maresc...............asa ca momentan ii las in pace.............
    panoramio
    picasa

[URL="http://www.weddingcountdown.com"]

Inregistrat
    02.09.2006
    Data nuntii
    01/01/2011
    Biserica
    Parohie
    Restaurant
    restaurant frumos

Citat Postat de adina_300905 Vezi mesajul
    da eu l-am avut la subrat si mi-a facut anestezie doar in locul acela a durat cam 20 de minute operatia si partea buna e ca nu m-a durut absolut deloc dupa ce atrecut anestezia si nnu numai nici in zilele ce au urmat...pute-am chiar sa dorm pe partea stanga unde am avut-o.am avut un happy end

la ce spital te-ai operat?
    si eu am unul mic la subrat, dar se cam vede...

Inregistrat
    28.07.2006
    Data nuntii
    00/00/0000
    Biserica
    Bucuresti
    Restaurant
    Bucuresti

Citat Postat de helenita Vezi mesajul
    la ce spital te-ai operat?
    si eu am unul mic la subrat, dar se cam vede...
    daca e mic, nu te doare etc...cum scria mai sus in citat, lasa-l asa. el de obicei se opereaza in mom in care a ajuns la "maturitate". si matusa mea a avut unul pe brat: operatia a durat 30 de min, a cusut-o, anestezia i-a facut-o local, i-au ramas niste urme, dar aici depinde si de varsta la care te operezi. o piele tanara se va regenera mult mai repede decat una imbatranita

• Publicitate
  • + Raspunde la acest subiect
    Pagina 1 din 3
    1 2 3 UltimulUltimul

Subiecte asemănătoare

1. Restaurant Ciric Iasi
      De annyy in forum Restaurante din Iasi
      Răspunsuri: 661
      Ultimul mesaj: 08.07.2013, 15:30:30
    2. Perfect Bride
      De GeannieBlue in forum Case de moda
      Răspunsuri: 108